Feroviarii au obţinut primul punct în Divizia B

CFR Timişoara a terminat la egalitate, 1-1, partida jucată în deplasare cu Minerul Lupeni, în cadrul etapei a X-a a Diviziei B. Fotbaliştii lui Florin Bugar au obţinut astfel primul punct din actuala ediţie de campionat.

Golul feroviarilor a fost înscris de Molcuţ, în minutul 72. Gazdele de la Lupeni au deschis scorul prin Luca, în minutul 70. Fostul jucător al echipei PoliTimişoara, nigerianul Peter Omoduemuke, care evoluează la Minerul Lupeni, a fost dus cu salvarea la spital imediat după meci. Acesta a avut o căzătură urâtă în timpul partidei, după o foarfecă nereuşită.

Cealaltă echipă timişeană din liga a doua, Fortuna Covaci, a primit un sac de goluri la CS Otopeni. Covăcenii l-au avut pe bancă pe Gheorghe Marişescu, după demisia lui Remus Steop. Deşi au ameninţat că nu vor intra pe teren, protestând pentru datoriile pe care le au cei de la Otopeni faţă de ei, după transferul lui Drăghici, jucătorii de la Fortuna au fost de acord să joace în urma garanţiilor primite de la federaţie. Golurile echipei CS Otopeni au fost marcate de Constantinescu, Caramarin – de două ori, Kalle şi Manea.

În clasamentul seriei a II-a din Divizia B, Fortuna Covaci ocupă penultimul loc, cu 4 puncte, în timp ce lanterna este CFR Timişoara, cu un singur punct realizat.