FC Timişoara şi Anderlecht şi-au împărţit frăţeşte punctele

12Comentarii
Meci nul la Timişoara, în Europa League. FC Timişoara şi Anderlecht Bruxelles nu au reuşit să facă un joc prea bun în meciul contând pentru Grupa A a Europa League. În final, scorul a fost 0 – 0. Publicul a plecat totuşi mulţumit de spectacolul prestat pe teren. Ocaziile de gol nu au lipsit, dar prea puţine dintre acţiunile jucătorilor au pus într-adevăr porţile în pericol.  | Poli Timisoara - Anderlecht (2) | Video | Video

Poli a avut prima şansă a meciului, la o pasă a lui Alexa pentru Karamyan. Jucătorii timişoreni au forţat în prima repriză, ocaziile fiind numeroase. În minutul 11, şutul a lui Biglia a trecut pe lângă poarta lui Pantilimon, dând emoţii spectatorilor. A urmat un corner pentru FC Timişoara, dar Scutaru a fost blocat în momentul şutului. În minutul 43, Anderlecht a avut una dintre cele mai mari ocazii ale meciului, la pătrunderea lui Bousouffa. A urmat o bâlbâială colectivă, atât a jucătorilor români cât şi a celor belgieni, dar faza s-a terminat fără nici un rezultat pe tabela de marcaj.

Repriza a doua a părut ceva mai plină de acţiune. Anderlecht s-a apropiat de câteva ori foarte periculos de poarta lui Pantilimon, dar portarul Timişoarei a fost mereu pe fază. În minutul 5 al reprizei secunde, Arman Karamyan a şutat de la 30 de metri, puţin pe lângă poartă. În minutul 59, Bonfim a fost faultat la marginea careului, mingea a ajuns la Alexa care a trimis-o în poartă, dar arbitrul a fluierat în acelaşi timp, acordând lovitură liberă pentru bănăţeni.

În minutul 64, Diandy a şutat puternic pe spaţiul porţii, dar Pantilimon a prins. Intrat în repriza a doua, jucătorul belgian Suarez a „stimulat” puternic jocul lui Anderlecht, reprezentând principalul pericol pentru Poli. În minutul 69, Anderlecht a avut o altă ocazie mare: Suarez a scăpat singur cu Pantilimon, dar, din fericire pentru jucătorii bănăţeni, a tras pe lângă poartă.

Mi-a plăcut prima repriză, modul cum cum am abordat jocul, am avut iniţiativă, ritm, chiar ocazii de a înscrie. Prima repriză ne-a apartinut. A doua repriză a fost mai echilibrată, cu puţine ocazii de gol. Remarc ambiţia jucătorilor, dorinţa lor de a câştiga acest meci. Erau preocupaţi că şansele de a merge în primăvara europeană s-au diminuat. Anderlecht a câştigat norocos un punct, noi trebuia să obţinem victoria. Matematic mai sunt şanse, noi ne pregătim în continuare şi încercăm să ne facem datoria”, a spus Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul bănăţenilor, după fluierul de final.

De cealaltă parte, Ariel Jacobs a văzut un cu totul alt meci şi a declarat că Anderlecht a pierdut două puncte şi că echipa sa ar fi trebuit să câştige. „Am fost surprins de aşezarea în teren a timişorenilor, cu trei fundaşi centrali. Nu au jucat în formula clasică şi asta ne-a creat ceva probleme”, a subliniat antrenorul belgienilor.

FC Timişoara: Pantilimon, Nibombe, Bonfim, Mera, Scutaru, Alexa – căpitan (Magera min 36), Bourceanu, Artiom Karamyan, Arman Karamyan (Curtean min 26), Bucur (Parks, min 28), Goga.

Anderlecht Bruxelles: Proto, Mazuch, Juhasz, Deschacht, Gillet, Sare, Kanu (pauză Rnic), Diandy (Kouyate min 39), Biglia, Lukaku (suarez18), Bousouffa

Cartonaşe galbene: Bonfim – minutul 19,  Kanu – minutul 45, Mera – minutul 67,  Parks – minutul 87

În celelalte partide disputate joi de echipele româneşti rezultatele au fost următoarele:

GalatasarayDinamo : 4 -1

SteauaFenerbahce: 0 – 1

Sparta PragaCFR Cluj: 2 -0