FC Timişoara – Internaţional: 3-0

13Comentarii
Eşecul pe care FC Timişoara l-a suferit în meciul cu Dinamo Zagreb a afectat puternic moralul echipei. Cu toate aceastea, luni seara jucătorii bănăţeni au trecut cu bine de Internaţional Curtea de Argeş, la scor de neprezentare şi a urcat pe poziţia 4 în clasamentul Ligii I.

Ambele echipe veneau după eşecuri extrem de usturătoare, bănăţenii fiind învinşi de croaţii de la Dinamo Zagreb, în grupele Europa League, scor 0-3, iar Argeşul nu a reuşit să înscrie niciun gol liderului din Liga I, Rapid, pierzând în Giuleşti cu 0-4. Prima repriză a partidei de la Mioveni a fost una destul de monotonă, cu doar câteva ocazii din partea poliştilor. Gigel Bucur a scăpat singur cu Popa în minutul 26, dar din păcate a şutat taman pe direcţia portarului.

În repriza a doua însă, poliştii s-au trezit la viaţă. În minutul 49 Dorin Goga a deschis scorul, după o centrare a lui Arman Karamyan. În minutul 68, Bucur s-a revanşat pentru ratarea din prima parte a meciului şi a dublat avantajul pentru echipa sa, cu un şut din mijlocul careului. Nouă minute mai târziu, Arman Karamyan stabileşte scorul final al partidei, Internaţional Curtea de Argeş – FC Timişoara: 0-3. Bănăţenii urcă astfel pe poziţia a patra a clasametului, la un singur punct în spatele liderului Rapid Bucureşti, iar argeşenii rămân pe poziţia 15, fără nicio victorie pe teren propriu..

Internaţional: 12. Popa, 4. Izvoranu, 17. Menassel, 21. Chiricheş, 6. R. Raţiu, 2. C. Băcila, 26. Abiodun, 14. Voiculeţ, 15. Gado, 5. E. Kone, 30. D. Stan
Rezerve: 22. Arcaba, 22. A. Filip, 8. Vezan, 7. Răduţ, 19. C. Lazăr, 29. Itu, 18. Cl. Ionescu II
Antrenor: Ştefan Stoica

Poli Timişoara: 29. Pantilimon, 2. , 6. Nibombe, 13. Scutaru, 10. Art. Karamyan, 26. Chiacu, 55. Bourceanu, 8. Vršič, 11. Arm. Karamyan, 21. Goga, 18. G. Bucur
Rezerve: 99. Taborda, 3. Latovlevici, 7. Stancu, 5. Alexa, 23. Cl. Ionescu, 27. Magera, 9. Parks
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău