FC Bihor a detronat liderul

ORADEA – Gaz Metan a stat cocoţată doar cinci zile zile în fotoliul de lideră. Până la confruntarea de ieri cu FC Bihor, câştigată de orădeni cu 1-0 (1-0). Găzarii au primit o contră puternică pe Stadionul Municipal, unde fotbaliştii orădeni au demonstrat că ştiu juca şi împotriva candidatelor la promovare, ştergând impresia lăsată cu Vâlcea.

Rămaşi cu gândul la FC Argeş, Gazul a ars de pomană şi până să se dezmeticească, Lukacs a ratat singur cu R. Pop (3). Fatidicul minut 13 s-a dovedit decisiv pentru înfrângerea liderului. Brazilianul Roberto Ayza l-a găsit pe Andor cu o pasă printre, tupeistul junior l-a întors scurt pe Buzean şi de la 15 metri l-a executat pe R. Pop cu un şut în stânga. Anesteziaţi, oaspeţii au replicat greoi, doar prin cornere şi au aşteptat salvarea de la tehnicul Eric, bine blocat de linia de trei mijlocaşi cu profil defensiv.

S-au apărat bine

Prima situaţie mai priculoasă la poarta gazdelor s-a produs la şutul lui Boaru, deviat de Ambruş, care l-a păcălit pe Lipitor, dar a trecut puţin peste transversală (36). Pustai a forţat egalarea prin introducerea lui Gego, al treilea atacant, iar orădenul a centrat periculos şi Boaru a reluat imprecis cu capul, de la opt metri (46). Imediat, Ayza s-a trezit singur cu portarul, dar a alunecat la 12 metri de poartă. Presiunea Mediaşului a crescut cu trecerea timpului, dar Oradea a reuşit să reziste cu brio atacurilor anemice ale oaspeţilor. Supărat că mingicarii echipei nu reuşesc mare lucru, închizătorul Hoban a luat o acţiune pe cont propriu a pătruns în dribling şi a pasat pentru C. Prodan, care singur la 14 metri, a trimis în braţele lui Lipitor (76). Ultima şansă ca Mediaşul să plece cu un punct a fost irosită în al treilea minut de prelungiri, când Şomfălean a reluat mult peste poartă din şase metri. Victorie de prestigiu pentru orădeni, contra unei echipe care mai are mult de lucrat până să să aibă faţă de Liga 1.

CASETA TEHNICĂ

FC Bihor – Gaz Metan 1-0

Stadion Municipal. Teren bun. Spectatori: 1.500

A marcat: Andor ’13

FC Bihor: Lipitor – Opriceană (’61 Ţârcă), Ambruş, D. Muscă, Cl. Cosma – Pocian, Mihu, A. Achim – Andor (’83 R. Ardelean), Lukacs (’81 C. Bucur), Ayza. Antrenor: Gheorghe Silaghi

Gaz Metan: R. Pop – R. Zaharia, Fl. Lazăr (’15 Bălău), F. Şomfălean, Buzean (’46 Gego) – Dudiţă (’51 C. Vancea), Hoban, Eric, Curtean – C. Prodan, Boaru. Antrenor: Cristian Pustai

Remarcaţii meciului: Andor, Ayza, Ambruş / Curtean

Cartonaşe galbene: Cl. Cosma ‘6, Muscă ’24, Mihu ’60, Lipitor ’89 / Hoban ’11, Zaharia ’22

Arbitri: Lucian Dan (Aiud) – Szabo Gero (Cluj), Fodor Jozsef (Odorheiu Secuiesc).

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj)