9Comentarii
© Tion: Fara victorie la moment aniversar. ASU Politehnica Timisoara pierde in deplasarea de la Targoviste
Dorinţa celor de la ASU Politehnica Timişoara de a oferi suporterilor un rezultat bun cu ocazia aniversării a 95de ani de existenţă a asociaţiei sportive a Universităţii Politehnica nu s-a îndeplinit. Echipa a pierdut, în deplasare la Târgovişte, cu 2 – 0.

Jocul celor de la ASU Politehnica nu s-a ridicat la nivelul dorinţei suporterilor care s-au deplasat câteva sute de kilometri pentru a fi aproape de favoriţii lor. Cu o coregrafie care a amintit de împlinirea a 95 de ani de la înfiinţarea Societăţii Sportive a Politehnicii timişorene, galeria a fost peste ce a arătat în teren echipa lor favorită. Alb-violeţii au închis meciul cu Chindia Târgovişte cu 2 – 0 în favoarea gazdelor.

Cherchez a reuşit deschiderea scorului chiar din minutul 12, după un corner de care au beneficiat bănăţenii. Jocul a fost controlat de cei de la Chindia, ei fiind din nou mai aproape de un gol, prin acelaşi Cherchez, spre finalul reprizei, după ce apărarea timişoreană a „şchiopătat” din nou.

Jumătatea a doua nu a adus pentru ASU Politehnica decât o posesie mai bună în teren şi un atacant aruncat în luptă de antrenorul Sorin Brîndescu pentru a obţine măcar egalarea. Nu s-a întâmplat aceasta, mai mult târgoviştenii au mai înscris o dată. Problema învingătorului s-a rezolvat în minutul 62, când Nisipeanu l-a învins p portarul alb-violet pentru 2 – 0.

Chindia Târgoviște: Meilă, Pătru, Vătavu, B. Dinu, C. Dinu, Nisipeanu, Honciu, Mihai, Stoica, Neguț, Cherchez.
ASU Politehnica Timișoara: Gakos, Motreanu, Gălan, Bilia, Todorov, M. Stancu, Teuț, D. Constantinescu, Dănăricu, Blănaru, Bădăuță