Evolutii opuse pentru cele doua echipe de baschet masculin ale Timisoarei

© Foto: arhiva
Reprezentantele Timoşoarei în prima ligă de baschet masculin au avut evoluţii diametral opuse. Timba Timişoara a pierdut la Sala Constantin Jude în faţa formaţiei din Galaţi, în timp ce BC SCM a învins Dinamo Bucureşti.

Viaţa pe prima scenă a baschetului autohton e deocamdată dificilă pentru cei de la Timba Timişoara. Echipa a avut în acest sfârşit de săptămână meci acasă, dar a fost învinsă de Phoenix Galaţi, scor 83 – 62, pe reprize 30 – 11, 19 – 20, 12 – 18 şi 22 – 23. Marcatorul zilei pentru cei de la Timba a fost DeThaey, cu 16 puncte.
Cea de a doua formaţie timişoreană, BC SCM Timişoara a avut o zi mai bună, reuşind să bată la Dinamo Bucureşti. Meciul a fost dominat pe întreaga durată de oaspeţi. Bănăţenii au trecut de dinamovişti cu 94 – 57, pe reprize 25 – 14, 22 – 20, 24 – 8, 23 – 15. Octavian Popa Calotă a avut o zi bună, marcând 22 de puncte.