Europa e departe

9Comentarii
Timişoara. Încă o mare ruşine pe blazonul „cavalerilor” timişoreni. Oţelul a făcut instrucţie cu Politehnica şi a învins mai clar decât o arată scorul, 3-1.

Meci aşteptat cu interes, atât pe malurile Dunării la Galaţi, cât şi pe Bega, la Timişoara. Oţelul, o echipă fără probleme, trecea printr-o perioadă mai proastă şi avea nevoie de victorie pentru a nu intra în zona nisipurilor mişcătoare. De cealaltă parte, alb-violeţii mergeau la victorie, pentru a rămâne în zona locurilor europene. Ce s-a întâmplat pe teren, a semănat cu un joc într-o echipă de prima ligă (Oţelul) şi una din Campionatul judeţean (Poli).

Oţelarii au dominat de la început la sfârşit şi au obţinut o victorie clară, 3-1. Diferenţa putea fi chiar mai mare, dar Marius Popa a mai limitat din proporţiile dezastrului. Atacantul argentinian al Oţelului, Viglianti a deschis scorul printr-un lob de efect, după o fază excelent lucrată de Szekely. Până la pauză, Deac a majorat diferenţa, transformând excelent o lovitură liberă. Şarjele lui Ganea, probabil cel mai activ „violet”, s-au încheiat mai tot timpul cu obţinerea de lovituri libere, ratate însă copilăreşte de colegii săi.

Registrul tactic nu s-a schimbat nici în partea a doua, cu toate că Dusan Uhrin a încercat să forţeze în atac. Daniel Stan a dus scorul la o diferenţă de forfait, 3-0 cu un sfert de oră înainte de final. În minutele de prelungire, Arman Karamayan a marcat golul de onoare, prea puţin însă pentru o echipă cu pretenţiile Politehnicii…
Au evoluat

Oţelul Galaţi: Kolev – Giurgiu, Nogo, Jelev, Sălăgean – Szekely Labukas ’69), Paraschiv, Viglianti, Ionescu (Cojoc ’77), Deac – E. Jula (Stan ’74). Antrenor: Petre Grigoraş.

Poli Timişoara: M. Popa – Bădoi, Luchin, Brezisnky, Milhazes – Abiodun, Srhoj T. Bălan ’71), Aliuţă (Martinez ’39), Art. Karamyan (Axente ’54) – 9. Ganea, Arm. Karamyan. Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Video Viglianti 1-0

Video 2-0  Deac

Video 3-0 D. Stan

Video 3-1 Arm. Karamian