Eşec, după 7 succese consecutive

Ploieşti - Baschetbaliştii timişoreni au avut o serie excelentă de victorii. Totul s-a terminat însă în faţa celei mai bune echipe româneşti, din ultimul deceniu. BCM Elba a pierdut partida cu liderul Diviziei A, CSU Asesoft Ploiesti, în prologul etapei cu numarul XXI.

Ambele echipe veneau după şase victorii şi un esec în returul sezonului regulat. Gazdele au început furibund partida şi în minutul 4 conduceau cu 10-0, iar în minutul 6 cu 15-5.

Antrenorul Dragan Petricevici nu l-a putut folosi pe Dan Păltinişanu, omul care a adus victoria de la Otopeni, din cauza unei răceli rebele. Pe finalul primului sfert timişorenii au revenit în joc, însă Asesoft a terminat în avantaj, 24-16.Sfertul secund a fost tot la discreţia liderului.

În minutul 6, Asesoft conducea cu 35-25, iar la pauza mare avantajul s-a mărit la 15 puncte, 49-34. În sfertul trei, ploieştenii s-au desprins la peste 20 de puncte. După patru minute scorul arăta 57-37, în minutul 6 tabela arăta 65-41. Înaintea ultimului act scorul a fost 73-52. Ploieştenii s-au impus clar până la urmă cu 91-71.

“Am fost prea timoraţi în acest meci. Dar şi asa, în fata celor de la Asesoft nu aveam nicio şansă. Au câţiva jucători de mare valoare. Am început cu frică, iar gazdele s-au distanţat pe tabelă. Încet am intrat şi noi în joc şi au fost momente în care am jucat de la egal la egal”, a declarat Valentin Moldovan, preşedintele de la BCM.