Emoţiile retrogradării nu au trecut

TIMIŞOARA - CFR Timişoara s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, cu 2-0, în faţa Minerului Lupeni într-un joc vital pentru supravieţuirea în Liga II.

De cealaltă parte, Minerul Lupeni s-a deplasat la Timişoara cu un singur gând şi anume victoria, cele trei puncte puse în joc fiind importante pentru oaspeţi în vederea ocupării locului 2 în clasament la finalul sezonului, loc care le-ar permite accederea în Liga I.

Timişorenii nu le-au acordat prea multe şanse elevilor pregătiţi de Dan Mănăilă, câştigând fiecare din cele două reprize ale jocului. În prioma parte a jocului „feroviarii” şi-au creat mai multe ocazii de gol, doar una fiind fructificată de Gheju, golgheterul echipei, care a ajuns la cota de 16 goluri marcate în acest sezon pentru echipa de la Gara Mare.

Repriza secundă a fost mai echilibrată, cu un surplus de partea timişorenilor, care au mai înscris o dată prin Enciu la doar 10 minute de la reluarea jocului. Au înscris astfel pentru timişoreni în jocul de sâmbătă Gheju, veteranul din atacul feroviar şi Enciu, mezinul din linia ofensivă. Chiat dacă au învins, timişorenii nu au scăpat definitiv de emoţiile retrogradării, ultimele trei etape putând aduce multe surprize. CFR Timişoara are 42 de puncte, cu patru mai mult decât Building Vânju Mare, echipă clasată în prezent pe ultimul loc retrogradabil.

Următoarea partidă a timişorenilor va avea loc la Baia Mare, unde ar putea rezolva problema retrogradării, echipa ardeleană fiind retrogradată, interesul pentru acest joc fiind astfel scăzut. Prin insuccesul înregistrat la Timişoara, Minerul Lupeni are şanse mici la clasarea pe locul 2 în clasament la finalul acestui sezon, minerii situându-se în clasament la o distanţă de cinci puncte de Dacia Mioveni, echipă favorită la ocuparea celei de-a doua poziţii.