Elba Timişoara în finala României la Baschet

BCM Elba Timişoara şi Asesoft Ploieşti vor juca pentru a doua oară consecutiv în finala Cupei României la baschet masculin după ce bănăţenii au învins în această după amiază pe BC Argeş Piteşti cu scorul de 100-82, iar prahovenii s-au impus la limită cu scorul de 60-58, în faţa celor de la CSU Sibiu. Meciurile s-au disputat la Sala Olimpia din Ploieşti.

BCM Elba Timişoara vs BC Argeş Piteşti 100-82
Leii din Banat nu au avut nicio emoţie în această partidă. Elevii lui Dragan Petricevic au câştigat convingător primele trei sferturi. Scorul la finalul fiecărui sfert a fost: 29-16 minutul 10, 50-31 minutul 20, 79-58 minutul 30. Cea mai mare diferenţă înregistrată în acest meci a fost de 27 puncte (73-46) pe parcursul sfertului 3.

Remarcaţi
Timişoara: Uros Velikovic 21 puncte, Nenad Markovic 17 puncte (3×3)
Piteşti: Paul Helcioiu 35 puncte, 9 pase decisive, David Lawrence 17 puncte.

Finala din 2007 – Asesoft vs Elba 89-66
Anul trecut, finala Cupei României, disputată tot la Ploieşti, s-a încheiat cu victoria lui Asesoft, scor 89-66. Prahovenii nu au avut emoţii în finala din 2007, ei conducând cu 30-13 după 10 minute de joc, respectiv cu 48-34 la jumătatea meciului. Înainatea ultimului act scorul era 73-53.
Omul meciului a fost atunci Virgil Căruţaşu cu 32 puncte, 15 recuperări şi 3 intercepţii, fiind secondat de Reggie Elliot cu 17 puncte, 8 pase şi 7 recuperări. În schimb, pentru Elba s-au evidenţiat atunci Dan Păltinişan cu 16 puncte şi 6 recuperări, respectiv Nenad Markovic cu 13 puncte şi 4 recuperări.