Elba s-a stins la Cluj

Elba Timişoara
CLUJ – NAPOCA – Parcursul extraordinar de până acum a baschetbaliştilor de la Elba Timişoara nu a putut fi concretizat cu un rezultat pozitiv în a doua partidă a play-off-ului Ligii I de baschet, contra celor de la U Mobitelco Cluj Napoca.

Timişorenii nu au reuşit să reziste presiunii impuse de ardeleni şi au trebuit să se recunoască înfrânţi, 69-87. Bănăţenii au început foarte bine meciul reuşind chisr să impună ritmul în primele două sferturi. După primele zece minute de joc, elevii lui Petricevici conduceau cu 19-17, pentru ca la puza mare, avantajul oaspeţilor să fie minim, 40-36.

În partea a dfoua a jocului ceva s-a destabiulizat în jocul timişorenilor, aceştia terminând sfertul 3 cu un dezavantaj de 10 puncte,. 27-17. Ultimul act al întâlnirii a fost un dezastru pentru oaspeţi care au pierdut jocul din mână, acest sfert revenindu-le ardelenilor, cu un avantaj care nu de 12 puncte, 24-12.

După primele două partide din cadrul sferturilor play-offu-lui scorul dintre Timişoara şi Cluj Napoca este 11. Meciu decisiv va avea loc la mijlocul săptămânii viitoare la Timişoara.