Egal, în primul amical

Remiză obişnuită în primul joc amical pentru Poli din 2008. Lângă Budapesta, trupa alb-violetă a întâlnit trupa maghiară Honved, una dintre echipele titrate ale ţării vecine, având în palmares 13 titluri de campioană. Printre absenţii timişorenilor la acest joc s-au aflat căitanii Ganea şi Alexa, rămaşi în cantonament pentru pregătiri suplimentare.

Dusan Uhrin a rulat în 90 de minute, toţi jucătorii care i-a avut la dispoziţie. Partida a fost spectaculoasă, dar specifică acestei perioade, cu destule greşeli de ambele părţi. Poli a condus cu 1-0, prin reuşita lui Artiom Karamyan, dar s-a văzut apoi condusă cu 1-2. Până la pauză a înscris şi nou venitul Borbely (foto), un jucător care se pare că va face o figură frumoasă la Poli, astfel că la vestiare s-a intrat la egalitate, 2-2. În partea a doua ambele formaţii au înscris câte o dată din lovitură de la 11 metri, pentru timişoreni marcând Aliuţă, iar partida s-a terminat 3-3.
Jucătorii utilizaţi
Poli: Popa – Stancu, Cânu, Brezinsky, Latovlevic – Torje, Borbely, Aliuţă, Art. Karamyan – Mansour, Cristea. Au mai jucat: Zimmermann, Axente, Bucur, Sandu, Popovici, Luchin, Scutaru, Daminuţă.