Egal alb in disputa dintre Poli Timisoara si Sparta Praga

Componenţii formaţiei Politehnica Timişoara nu au avut liber duminica, în cantonamentul de la Marbella. Antrenorul Dusan Uhrin a programat în această zi cea de-a patra din seria de cinci partide de foc din Spania. Adversară a fost de această dată echipa Sparta Praga. Formaţia cehă este şi cea care l-a lansat în fotbalul de calitate pe Jiri Krejci, actualmente jucător al Timişoarei.

Dusan Uhrin a trimis în teren o formaţie care se apropie destul de mult de cea care va fi cel mai probabil folosită în meciurile oficiale din Liga I: Pantilimon, Helder, Cisovsky, Luchin, Scutaru, Lavecchia, Alexa, Tameş, Zicu, Ricketts, Goga.

Prima jumătate de oră a aparţinut adversarilor formaţiei bănăţene, cei de la Sparta având numeroase ocazii la poarta alb-violetă. Eroi ai apărării au fost portarul Pantilimon şi Scutaru. Poliştii s-au revanşat în ultimele cinci minute ale reprizei. Primul care a încercat poarta adversă a fost Zicu, lovitura liberă executată de atacantul polist fiind salvată în ultimul moment de un apărător advers. La doar două minute, Goga a trimis de două ori consecutiv mingea către poartă, dar unul dintre fundaşi şi portarul au reuşit să-şi scape echipa de la gol. Mingea a ajuns la italianul Lavecchia. La rândul său el şi-a încercat şansa, a tras de la 16 metri, dar portarul ceh a respins din nou.

Imediat după reluarea jocului, Uhrin i-a schimbat pe Cisovsky cu Burcă, respectiv pe Rickets cu Rocha.

Faze pe poartă au fost de ambele părţi, dar tabela a rămas albă. În minutul 61 a avut loc revenirea în teren, după o lungă perioadă de absenţă, a lui Magera, iar în minutul 74 Nikolic l-a înlocuit pe Lavecchia. Niciuna dintre cele două formaţii din teren nu a mai reuşit ceva în atac şi partida s-a terminat cu un scor de egalitate, 0 – 0.

Pentru polişti mai urmează o singură partidă de verificare, pe 2 februarie, cu Dnepr Dnepropetrovsk, şi probabil revenirea în ţară, o zi mai târziu.