„Duș rece” pe propriul teren

De Gavril Nutiu
Handbaliștii orădeni au pierdut cu scorul de 29-34 meciul cu HCM Sighișoara.

Divizionara A de handbal masculin CSM Oradea a fost învinsă în fața propriilor suporteri de una din candidatele directe la clasarea pe primele două ale clasamentului, HCM Sighișoara. Meciul a contat pentru etapa a 13-a din Seria D și a avut loc la Arena „Antonio Alexe”.

Întâlnirea a avut două reprize diferite ca aspect. Prima a fost dominată de orădeni, care s-au aflat la timona partidei și au condus la un moment dat cu patru goluri, scor 16-12 (min 26). Oaspeții au redus însă din diferență, iar repriza s-a încheiat cu avantaj minim al orădenilor, scor 17-16. În mitanul secund, s-a mers „cap la cap” în primele zece minute, după care aspectul jocului s-a schimbat. Din nefericire, echipa noastră a început să se precipite și să rateze mai multe atacuri, iar HCM Sighișoara a preluat controlul meciului și a trecut la conducere. Oaspeții s-au desprins la șapte goluri, scor 25-32 (min 53), în timp ce orădenii nu au mai putut să întoarcă soarta partidei, izbutind doar să mai reducă ecartul. Scorul final, 29-34, consemnează un eșec neașteptat pentru gazde. CSM Oradea ratează astfel șansa de a reveni pe locul secund al seriei și pierde un meci important în bătălia pentru primele două locuri, care duc la turneul semifinal.

Antrenorul George Tăutu a folosit echipa: Duma, Ene, Marchiș – portari; Liberț 10 goluri marcate, Munea 6, Pomian 4, Crăciun 4, Cîrchea 2, R. Radu 2, Mihăilescu 1, Bandi, Szász, Szilágyi.

Etapa viitoare, CSM Oradea va juca tot acasă, cu Potaissa Turda DivA.