Debut cu stângul

Prim-divizionara de baschet Elba nu a mai repetat evoluţiile excelente din meciurile de Cupă împotriva Braşovului, şi a cedat la mare luptă în prima rundă a campionatului la Bucureşti, împotriva Rapidului.

Meciul a fost deosebit de disputat, fiind totodată un duel între jucători americani şi sârbi. Rapidul a contat pe serviciile a patru jucători din Statele Unite, dintre care s-a remarcat Nat Burton (24 puncte), în timp ce la Elba a evoluat patru sârbi.

„Timişoreanul” Milijan Marjanovici a fost declarat cel mai bun jucător de pe teren cu 27 puncte reuşite, el având în cont 7 „triţe” din 11 încercări. Elba a condus după primul sfert cu 17 – 16, dar gazdele au întors rezultatul până la pauza mare, 39 – 37. Beneficiind şi de unele decizii ale arbitrilor, Rapid a reuşit să se desprindă pe final, 78 – 68.

Gruparea bănăţeană, deşi a pierdut a demonstrat că va avea un cuvânt de spus în acest sezon.