Cupa pe TION!!!!

11Comentarii
26 mai. O zi în care la Timişoara se va scrie istoria. Poli este aproape de câştigarea celei de-a treia Cupe a României. Totodată marchează cea de-a şaptea prezenţă într-o asemenea finală.

Se anunţă o luptă strânsă şi un spectacol fabulos pe stadionul Dan Păltinişanu. Pregătirile pentru mare încleştare, atmosfera din oraş şi cele mai importante momente ale zilei şi ale celei mai aşteptate partide a anului la Timişoara vor fi sâmbătă pe portalul TION.

Nu rata cea mai importantă zi din fotbalul timişorean! Rămâi sâmbătă pe www.tion.ro ca să afli primul dacă mult râvnitul trofeu rămâne în Banat! HAI POLI!!!

Iata echipele care se vor confrunta in aceasta seara pe stadionul Dan Paltinisanu:
Poli:Pantilimon, Radoi, McKain, Canu, Emeghara, Abiodun, Alexa, Plesan, Torje, Masour, Bucur.
Rapid:Coman – M. Constantin, Maftei, Rada, Badoi, Grigore, Maldarasanu, Perja, Zicu, Mazilu, Buga.

min 90 + 3

Augustus Constantin fluiera finalul partidei. Rapid castiga pentru a doua oara consecutiv Cupa Romaniei. Visinii au invins gratie golurilor marcate de Buga (14) si Zicu (48)

min 893 minute de prelungire s-au aratat de la margine
min 87Ocazie pentru Rapid. Badoi a intors balonul la marginea careului de 16 metri, insa sutul lui Zicu a fost respins de Pantilimon.
min 84Moldovan este angajat in careu, insa sutul sau trece pe langa poarta lui Pantilimon.
min 83Galben pentru Poli: Alexa
min 82Schimbare la Rapid. Iese Mazilu, intra Viorel Moldovan.
min 80Centrare Badoi de pe dreapta, insa Pantilimon iese si retine cu siguranta.
min 78Zicu isi permite o foarfeca, insa executia sa trece mult peste poarta lui Pantilimon.
min 76Schimbare la Rapid. Iese Buga, intra Dica.
min 75

Galben pentru Rapid – Grigore

min 73In cazul in care Poli nu va reusi sa inscrie, Rapid va termina competitia fara a fi primit in toate meciurile niciun gol.
min 81Pantilimon iese la 16 mertri, insa lovitura de cap a lui Mazilu trece din fericire pentru alb-violeti la distanta mare de poarta goala.
min 68Schimbarela Rapid. Iese Maldarasanu, intra Lazar.
min 71Pasa lui Buga in adancime pentru Zicu nu mai este ajunsa de atacantul imprumutat de la Inter Milano.
min 67Canu vede si el cartonasul galben
min 65Danut Coman va parasi terenul de joc, deoarece accidentarea la inghinali i-a recidivat.
min 60Cartonas rosu pentru Poli: Omoduemuke nu sta nici trei minute pe gazon, deoarece el este eliminat, pentru ca i-a pus mana in gat lui Mazilu.
min 59Cartonas galben pentru Rapid. Maftei.
min 57

A doua schimbare la Poli. Iese Plesan, intra Omoduemuke.

min 53Schimbare la Poli. Iese Mansour, intra Cristea.
min 47GOL RAPID ZICU Bucurestenii au marcat prin cel mai periculos om al oaspetilor. Buga a dejucat pasul la ofside al timisorenilor, a sutat, Pantilimon a respins pana la Zicu care a indeplinit o simpla formalitaqte. La aceasi faza, Buga la lovit cu piciorul direct in figura pe Pantilimon, insa centralul partidei a considerat ca faza poate continua!!! In aceasta faza Pantilimon si-a inghitit limba si pentru cateva minute a ramas inconstient pe teren.
min 46Ovidiu Lipan Tandarica a sustinut un concert senzational de tobe. A inceput repriza secunda.
min 47Dupa doua minute de prelungire, Augustus Constantin fluiera finalul primei reprize. Rapid conduce cu 1-0.
min 45

OCAZIE IMENSA PENTRU POLI!!!! Bucur ii paseaza lui Mansour, dar senegalezul din 10 metri mtrimite mult peste.

min 43Sutul lui Dan Alexa de la 31 de metri trece cu mult peste poarta rapidista.
min 42Mansour este faultat la 30 de metri de poarta lui Danut Coman. Lovitura  libera ramane fara rezultat.
min 40Augustus Constantin acorda o pauzta de alimentare jucatorilor ambelor echipe.
min 36

Dupa primele 36 de minute niciuna dintre echipe nu si-au creat vreoi ocazie foarte clara de gol. Presiunea partidei isi spune cuvantul in evolutia celor 22 de jucatori.

min 34Sutul lui Nicolae Grigore este mult peste poarta lui Pantilimon.
min 31Constantin Zotta, vicele Rapidului a fost trimis in tribune, dupa ce a contestat o decizie a arbitrului Augustus Constantin.
min 30Torje executa un corner de pe partea dreapta, insa lovitura de colt ramane fara rezultat.
min 29Tanarul Torje pare a fi singurul jucator conectat la tensiounea meciului.
min 26Actiune frumoasa Plesan care a depaist in viteza doi fundasi ai rapidistilor, insa sutul sau a trecut mult pe langa poarta. Maldarasanu de la oaspeti a vazut cartonasul galben.
min 28Plesan executa o lovitura libera de la 25 de metri, insa sutul sau a fost respins de zid. In continuare Poli – Rapid 0-1.
min 25

Galben pentru Poli – Plesan

min 21Lovitura libera executata de Alexa, dar Abiodun trimite mingea din careu mult peste poarta lui Coman.
min 19Sut Torje de la 25 de metri, insa sutul sau trece mult pe langa.
min 14Gol Rapid BUGA 1-0 pentru Rapid. Zicu a patruns pe dreapta, a facut sahh mat apararea timisorenilor, a centrat in careu, de unde Buga a reluat in plasa. Rapid – Poli 1-0.
min 47Torje cade in careu, dar Augustus Constantin nu acorda penalty.
min 12Rapidistii joaca finala Cupei pe o prima impresionanta 120.000 de euro!!!
min 12Mansour i-a promis impresarului sau Florin Iacob ca va marca cel putin un gol in aceasta seara.
min 11Dupa primele 10 minute ale partidei, niciuna dintre echipe nu se regasesc.
min 8

Plesan si Marius Constantin s-au contrat puternic si ambii jucatori vor primi ingrijiri medicale pe marginea careului. Constantin primeste si cartonasul galben.

min 5Actiune excelenta pe partea stanga a tanarului Torje, dar este faultat de Maftei. Lovitura libera ramane fara rezultat pentru alb-violeti.
min 5Lovitura libera de la circa 25 de metri de poarta lui Pantilimon, insa Radoi respinge din marginea careului.
min 2O lovitura libera executata de Dan Alexa pericol in careu, dar Canu il faulteaza pe Dani Coman.
min 2Rapid joaca in echipament alb, iar Poli in alb-violet.
min 2O mare alb-violeta de confeti a invadat gazonul stadionului Dan Paltinisanu.
min 1Centralul partidei Augustus Constantin fluiera inceputul partidei. Galeria lui Poli a organizat o coregrafie mai mult decat impresionanta.
min 0

Imnul national al Romaniei este interpretat de un un trio inedit: Adrian Despot, Nicolae Furdui Iancu si Adrian Igrisan. Meciul de astazi este ultimul pe banca tehnica pentru fiecare antrenor.

min.0La stadion si-a facut aparitia si presedintele Traian Basescu care a fost primit cu urale de cei 40.000 de oameni prezenti in tribune. Presedintele Basescu va sta la acest meci alaturi de patronul giulestenilor, George Copos.