Cu moral bun în Europa

TIMIŞOARA –  Au învins înaintea debutului în cupele europene. Handbaliştii de la prim-divizionara CSU Poli Izometal au câştigat parida cu Uztel Ploieşti, jucată în devans, 25-21.

Partida a fost la discreţia jucătorilor pregătiţi de Eugen Bota, care au condus de la început şi până la sfârşit. Alb-violeţii aveau nevoie de victorie pentru a scăpa de zona nisipurilor mişcătoare din clasament, dar şi pentru a avea un moral bun, înaintea debutului în Challange Cup.

La pauză, CSU Poli avea deja un avans liniştitor, 14-7, iar în repriza a doua, s-a jucat mai mult la rezultat. Bănăţenii au fost din nou exacţi în defensivă, unde şi portarul Damianovici a avut un rol important. Pe faza ofensivă, Sadoveac a reuşit din nou cele mai multe goluri pentru echipă, 6, şi a fost secondat de maghiarul Varga Laszlo, care a jucat nesperat de bine în locul accidentatului Fenici şi a reuşit 5 goluri. Joi, gruparea timişoreană a plecat spre Elveţia, unde sâmbătă va juca în turul III al Challange Cup cu Wacker Thun.