Cu fruntea sus

TIMIŞOARA – Prim-divizionara de baschet Elba a terminat sezonul cu fruntea sus. Deşi pierduse într-un meci jucat în devans împotriva rivalilor de la Dinamo, baschetbaliştii grupării bănăţene az reuşit să strângă rândurile şi să obţină o victorie muncită şi clară la Braşov, împotriva formaţiei Cuadripol.

Istoria partidei s-a scris practic în primul sfert, când jucătorii de la Elba s-au apărat exact şi au aruncat excelent de la distanţă. A fost 34 – 18 după primul sfert şi istoria partidei era cam pecetluită. Cu Markovici în mare formă, secondat de Marianovici, Pescici, Mladenovici şi Păltinişanu, trupa timişoreană s-a distanţat la 19 puncte cu zece minute înainte de final.

În ultimul sfert, au fost introduşi şi jucătorii care au evoluat mai puţin, asftel că braşovenii au reuşit să reducă puţin din diferenţă. Totuşi, Elba nu a avut nici o emoţie, impunându-se cu 97 – 86 şi reuşind să învingă pentru a treia oară formaţia braşoveană, după cele două victorii din Cupă.