CSM U a descoperit gustul victoriei

ORADEA – amintirea meciurilor din sezoanele trecute, când ne doream să pierdem la o diferenţă cât mai mică, a rămas în urmă.

În ciuda startului modest de sezon, se simţea în jocul fetelor o creştere semnificativă de valoare, lipsa de încredere privându-le de o primă victorie în meciul din etapa trecută de pe teren propriu, cu CST Alexandria. Fetele antrenate de Adriana Niculescu au tras învăţăminte din acel amar insucces şi nu au mai ratat şansa primei victorii în campionat.

Doar primele minute ale partidei le-au dat emoţii spectatorilor prezenţi la Sala Sporturilor „Antonio Alexe”, debutul desfăşurându-se sub semnul echilibrului. Clujencele au preluat conducerea cu 11-12, moment în care antrenoarea Niculescu a cerut un time-out. Muştruluite, baschetbalistele noastre au revenit pe teren şi au câştigat detaşat primul sfert, 23-14.

Din acest moment a urmat un galop de sănătate al orădencelor, pe fondul unui joc modest practicat de oaspeţi. Fosta jucătoare a Clujului, Alexandra Nicolaescu, a coordonat perfect atacurile noastre şi a fost coşgetera meciului, cu 28 de puncte. Un meci excelent a fost reuşit şi de Ordean şi Andreea Pop. Relevant pentru dorinţa fetelor de a câştiga a fost numărul de puncte realizate după doar două sferturi – 57 – acelaşi număr de puncte reuşite în întreaga partida pierdută pe teren propriu cu CST Alexandria.

În ultimele două sferturi ale partidei, o singură echipă a fost pe teren: CSM Universitatea Oradea. Show-ul oferit de baschetbaliste a fost gustat din plin de spectatorii prezenţi în tribune, iar punctul cu numărul o sută a fost întâmpinat cu aplauze. O victorie frumoasă, venită la momentul oportun pentru moralul fetelor. De acum însă, speranţele şi pretenţiile cresc, pentru că s-a demonstrat potenţialul ridicat pe care echipa îl are.