Continuă seria succeselor

CLUJ NAPOCA – CSU Poli Izometal s-a impus şi la Cluj-Napoca, după un meci pe care l-a dominat de la început până la sfârşit.

Meciul avea o miză deosebită. Ardelenii nu mai au voie să facă nici un pas greşit, pentru a scăpa de retrogradare, în timp ce bănăţenii aveau nevoie de victorie pentru a rămâne în cărţi pentru cupele europene. A treia victorie consecutivă a returului pentru formaţia timişoreană s-a conturat înaintea pauzei şi s-a consolidat în parte aa doua a jocului.

Alb-violeţii au început mai greu meciul, fiind conduşi chiar şi la două goluri de gazde. Odată cu trecerea timpului, însă, apărarea – punctul forte al Politehnicii – şi-a intrat în mână, portarul Ivezic a apărat tot mai multe mingi şi studenţii de pe Bega au echilibrat scorul, prin reuşitele pe contraatac ale extremei Sadoveac. Avantajul timişorenilor, de la pauză (14-11) s-a mărit apoi şi la 5 goluri. Pe final, clujenii au încercat o mobilizare, revenind la un moment dat la două goluri diferenţă, dar replica alb-violeţilor nu s-a lăsat aşteptată.

Marcatorii Politehnicii în meciul de la Cluj: Sadoveac – 13, Mrakic – 5, Grasu – 4, Coajă – 3, Fenici – 3, Cristescu – 1. De la ardeleni, cei mai eficienţi au fost tânărul Samuel Radu – 7 reuşite şi experimentatul Cristinel Burcă (fost la Politehnica) – 6. În etapa următoare, Politehnica Izometal (locul 6 cu 18 puncte) are meci pe teren propriu cu Bucovina Suceava. Jocul este programat sâmbătă, 17 februarie, de la ora 11, la sala Constantin Jude.