Continuă să viseze

TIMIŞOARA – Handbaliştii de la CSU Poli şi-au îndeplinit doar jumătate de obiectiv din foarte importanta partidă cu Uztel Ploieşti.

Cele două echipe se luptă pentru locul 5, ultimul care duce în cupele europene, iar prahovenii aveau patru puncte avans. Alb-violeţii aveau neapărată nevoie de victorie, pentru a mai spera ca în ultimele runde se mai poate schimba ceva, dar trebuiau să învingă la patru goluri, pentru a anula diferenţa din tur. Timişorenii şi-au îndeplinit doar primul deziderant, învingând după ce au condus din primul până în ultimul minut.

Diferenţa a fost însă doar de două goluri, 27-25, deşi prin minutul 28, marja dintre cele două echipe era mult mai mare, 17-11. Poli a jucat excelent în prima repriză, iar Sadoveac a marcat aproape la fiecare şut pe poartă, reuşind 17 goluri! În partea a doua, oaspeţii au reuşit să limizete proporţiile scorului şi chiar să pună probleme.

Totuşi, Poli nu a pierdut avantajul pentru nici o secundă şi a obţinut o victorie meritată care o face să spere la minune. Cele două echipe vor întâlni în ultimele 3 runde, Steaua şi Dinamo, iar cine va reuşi să se descurce împotriva echipelor din Bucureşti, vor avea câştig de cauză şi… mult doritul şi visat loc 5!