Constantina Tomescu-Diţă în maratonul de la Londra

Reactualizat la:
LONDRA – Atleta Constantina Tomescu-Diţă, din România, s-a clasat pe locul trei la maratonul de la Londra, care a avut loc duminică, informează AFP.

Românca a fost cronometrată cu timpul de două ore, 23 de minute şi 55 de secunde. Câştigătoarea maratonului a fost chinezoaica Zhou Chunxiu, în vârstă de 28 de ani, care a terminat cursa în două ore, 20 de minute şi 38 de secunde, fiind la prima ei participare la maratonul de la Londra. Pe locul secund s-a clasat Geta Wami (Etiopia), tot o debutantă, cu timpul de două ore, 21 de minute si 45 de secunde.

Presa engleză a scris că atleta din România a reuşit să obţină locul trei după ce a făcut o “cursă sclipitoare din punct de vedere tehnic”.