Concurs de inot pe lacul Valiug

4Comentarii
Cele două cluburi de înot masters din Timişoara au participat la sfârşitul săptămânii la competiţia intitulată “Traversarea lacului Văliug”. Au fost programate două probe, una de 400 de metri, una de 2000 de metri.

Concursul este un eveniment de înot în ape deschise (open waters), organizat de către Clubul de Înot Masters Reşiţa 07, în judeţul Caras-Severin, pe lacul Văliug. Fiind vorba despre un lac de acumulare, pe munte, dimineaţa apa e destul de rece, la 23-24 grade Celsius la suprafaţa lacului.

Programul competiției a inclus două probe: una scurtă (circa 400 m), ce a reunit 27 de participanți și una lungă (circa 2.000 m), la care au fost prezenți 11 participanți.

A fost permisă utilizarea de accesorii de înot (labe, pălmare, plutitoare sau plute), dar, în acest caz, participanții nu au fost incluși în clasamentul final.

Startul s-a dat decalat pentru cele două probe, cu o diferență de o oră între ele. La fiecare dintre probe, la start au fost prezenți simultan atât femei, cât și bărbați. Fiecare participant a înotat liber, nefiind impus un anumit procedeu de înot, iar clasamentul final a fost realizat în funcție de gen și categorii de vârstă (18-30 ani, 30-39, 40-49, peste 50). Cei mai vârstnici dintre participanți au fost Maria Alexandra Ungureanu (70 de ani), la femei, și Traian Bogdan (66 de ani), la bărbați.

Clubul CSM Timișoara a fost reprezentat de Kuhn Alexandru (61 ani) și Răsădean Marcel (40 ani). Cei doi înotători au obținut următoarele rezultate: Răsădean Marcel – 2 locuri 1: la 400 m și la 2000 m, Kuhn Alexandru -A 1 loc 2 la 400 m

În total, Clubul de Înot Masters Timișoara a obținut 3 de locuri pe podium prin Ildiko Talinga (locul I la 400 m, grupa peste 50 de ani) și Mihai Lisetchi (locul I la 400 m și la 2000 m, grupă peste 50 de ani).

Pentru efortul lor, toți participanții au fost recompensați cu diplome și tricouri. Primiilor trei clasați la fiecare categorie, feminin și masculin, li s-au acordat și medalii.