CFR Timişoara, departe de Gloria dorită

Timişoara - CFR nu a făcut faţă unui adversar din primul eşalon valoric al ţării şi a pierdut clar, 1-4, în meciul din 16-imile Cupei cu Gloria Bistriţa.

Feroviarii erau optimişti înaintea partidei şi îşi doreau să mai meargă cel puţin un tur. Au fost însă readuşi rapid cu picioarele pe pământ de bistriţenii lui Sabău care în prima repriză au încheiat deja conturile. Anca a deschis scorul din minutul 8, profitând de o gafă a devensivei bănăţene, Hora a majorat diferenţa în minutul 42, după ce l-a ridiculizat pe Stan şi a trimis printre picioarele lui Cioloca, iar Coroian a transformat cu siguranţă un penalti obţinut de Anca, în ultima fază a primei reprize. Bistriţenii au început tare şi a doua repriză, iar Pedro a dus scorul la 0-4! După acest gol, oaspeţii nu au mai forţat, iar timişorenii au început să conteze în atac. Sârbii Jovanovici şi Vukasinovici au dezamăgit din nou, iar golul de onoare a fost marcat pe final de joc de Pecarov, care a înscris astfel în toate cele trei meciuri pe care CFR le-a jucat în Cupă. Tehnicianul gazdelor Florin Bugar a recunoscut la final superioritatea bistriţenilor, în timp ce Ioan Sabău a spus că această victorie le dă elevilor săi un moral bun pentru partida din campionat cu Urziceni. Dacă CFR-ul s-ar fi calificat, Timişoara avea pentru prima dată după 16 ani două echipe în optimile competiţiei. La acest joc a asistat şi Tibor Selymeşi, antrenorul formaţiei Liberty Salonta, următorul adversar din B2 al ceferiştilor.

Au evoluat

CFR: Cioloca – Goşa, Feleagă, Aldana, Ştefan, Bertea (75, Dudaş), Pătraşcu, Paleacu (46, Pecarov), Neagoie, Stan, Jovanovici (46, Vukasinovici).

Gloria: Albuţ – Velcovici, Ninu, Pedro, Miclăuş. Frăsinescu (65, Sabou), Mărginean, Hora, Borbely (65, Negrean), Coroian (65, Panc).