CFR Timişoara – UTA Arad, egal dezamăgitor!

2Comentarii
Timişoara – Ceferiştii bănăţeni au ratat şansa de a fi din nou naşii utiştilor. După victoria din Cupă, CFR a obţinut doar o remiză în campionat, 1-1. | CFR Timisoara - UTA Arad II

Noul cuplu de antrenori ai feroviarilor, Potocianu/Bătrânu nu a avut debutul pe care şi l-a dorit pe banca „leoparzilor”. Asta deşi au avut meciul în mână. CFR-ul a început bine meciul, iar ocazia lui Guzman anunţa oarecum deschiderea scorului. În minutul 15, Ciprian Străuţ a şutat năprasnic de la 30 de metri, aprope de vinclu, 1-0. Gazdele au rămas periculoase şi în continuare, în timp ce utiştii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Chiţa din minutul 42. În loc să încerce să îşi dubleze avantajul, ceferiştii au practicat mai mult un joc defensiv în partea a doua, lucru ce le-a fost fatal în minutul 71. Atunci, Florin Dan a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri şi a restabilit egalitatea, 1-1. Feroviarii au dominat apoi clar finalul de meci, dar Pecarov şi ceilalţi jucători de atac ai gazdelor nu au găsit cele mai bune soluţii pentru un gol de trei puncte. CFR – UTA 1-1, şi gazdele pierd două puncte mari şi şansa de a reintra în lupta pentru podium.

Casetă tehnică

CFR Timisoara: Mutu – Goşa, Aldana, Feleagă, Marchiş (82, Vukasinovic) – Dudaş, Bertea, Străuţ, Stan – Paleacu, Guzman (52, Pecarov).

UTA: Huţan – Bălan, Chiţa, Melinte, Paşcovici – Buican, Todea, Puie (78, Toc), M. Gheorghe – Roszel (52, FLorin Dan), Ibeh.