CFR reloaded

TIMIŞOARA – Ghiţă Chimiuc a bifat primul succes pe banca tehnică a CFR  Timişoara, la al doilea joc de la instalare.

Timişorenii au avut de înfruntat pe IS Câmpia Turzii, un adversar incomod şi imprevizibil, pe o vreme câinească, partida de sâmbătă fiind urmărită doar de vreo 300 de spectatori. Prima repriză a fost una anostă, jucătorii celor două formaţii fiind preocupaţi să alerge mai mult de dragul de a se încălzii decât pentru a construi atacuri periculoase. Chiar şi aşa, am asistat la mai multe ocazii mari de poartă, atacanţii feroviari sau sârmarii ratând de fiecare dată. După pauză am asistat la o dominare permanentă a „leoparzilor” pregătiţi de Chimiuc. La numai cinci minute de la reluarea jocului pentru timişoreni a înscris Rădoi (foto). Acelaşi jucător a contribuit decisiv şi la golul de 2-0 marcat de Pecarov. Oaspeţii nu au apucat să se trezească din şocul primirii celor două goluri primite în decurs de cinci minute că Molcuţ a mai înscris o dată în minutul 60, mărind diferenţa la trei goluri în favoarea formaţiei
timişorene. Tânărul atacant feroviar este pe val, el marcând şi etapa trecută la Vâlcea. Molcuţ nu a fost prea folosit în era Artimon, dar Ghiţă Chimiuc ia oferit atacantului şansa de care avea nevoie şi nu a dezamgit, fiind din nou, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Astfel am asistat la trei goluri marcate de timişoreni în decurs de doar 10 minute. Străuţ a marcat ultimul gol pentru CFR, dar nu şi ultimul al partidei, pentru că oaspeţii au redus din diferenţă cu 10 minute înainte de finalul jocului prin Sântejudean, dintr-o lovitură de pedeapsă. Partida de sâmbătă a fost urmărită din tribunele stadionului de la Gara Mare şi de Alin Artimon, fostul antrenor al „leoparzilor”. Acesta s-a arătat încântat de evoluţia fostei echipe în repriza secundă. Actualul antrenor, Ghiţă Chimiuc a apreciat şi el evoluţia de excepţie în debutul reprizei secunde, dar nu a uitat să puncteze şi forma slabă din prima parte a jocului. De remarcat schimbarea la faţă a echipei, care în 12 partide a marcat de 7 ori, iar în două jocuri cu Chimiuc principal a reuşit să înscrie deja de 6 ori.