Cele mai tari meciuri

2Comentarii
Cupă
Cupă
TIMIŞOARA – Partidele dintre Poli şi Steaua au o istorie aparte. Cel puţin cele din Cupă. Marile performanţe ale clubului alb-violet din competiţia KO se leagă şi de meciurile cu gruparea „militară”.

Iată un top ad-hoc al partidelor de referinţă. În sezonul 1973/1974, Poli juca împotriva Stelei pe teren neutru, la Sibiu, şi a învins-o după un meci memorabil cu 3-1.

Din păcate, în acel sezon, alb-violeţii pierdeau finala în faţa Jiului, 2-4. În 1980, cu o generaţie senzaţională, bănăţenii treceau de Steaua în marea finală de pe stadionul 23 August cu 2-1, după prelungiri. Pentru echipa Timişoarei marcau în acea finală de poveste Viorel Vişan şi regretatul Dan Păltinişanu.

În fine, ultima performanţă notabilă din Cupă a Politehnicii, se leagă tot de un meci cu Steaua. Pe 24.06.1992, Poli juca în Regie finala. După un meci bun, steliştii au reuşit să se impună, dar doar după executarea loviturilor de departajare. Timp de 120 de minute, scorul fusese egal, 1-1.