Ceferiştii, „deraiaţi” la Timişoara

Timişoara - Ce începe bine se termină prost. Este un proverb care se potriveşte fotbaliştilor de la CFR, care au condus Internaţional Curtea de Argeş din minutul 3, dar au pierdut în cele din urmă cu 3-4.

Chiar în momentul când „leoparzii” au declarat că se gândesc cu adevărat la promovare, atunci nu au mai fost în stare să repete evoluţiile bune din ultimele jocuri. Veniţi după un extraordinar 4-0 la Universitatea Cluj, ceferştii au început excelent partida cu argeşenii, o echipă cu pretenţii, dar cu puţine puncte acumulate. 1-0 din minutul 3, după ce Vukasinovici a finalizat o acţiune bună a juniorului Rada. Gazdele s-au văzut însă repede cu sacii în căruţă şi până la pauză, oaspeţii au preluat conducerea. Neagoie însă a egalat rapid în repriza a doua, dar după alte gafe ale apărării bănăţene, argeşenii au luat un avantaj decisiv, 2-4. Neagoie a mai înscris o dată, 3-4, dar era era prea târziu. CFR a pierdut pentru prima dată în acest sezon, dar rămâne pe podium, locul 3. „Am început bine jocul, dar am luat apoi două goluri pe greșeli impardonabile la acest nivel. Nu am reuşit să ne mobilizăm, să câştigăm mingi utile la mijlocul terenului. Oaspeţii au câştigat prin câteva execuţii extraordinare ale jucătorilor de acolo. Consider că am pierdut un meci ce nu trebuia pierdut, jucătorii sunt foarte afectaţi de aceasta. Mă aşteptam la acest moment, dar nu credeam că va fi pe teren propriu. Dacă apărarea a fost punctul nostru forte de până acum, astăzi ne-a trădat”, a caracterizat tehnicianul CFR-ului, Florin Bugar întâlnirea.

Componenţa echipelor

CFR: Mutu – Purda (77 Pătraşcu), Aldana, Feleagă, L. Ştefan – Rada, Neagoie, Bertea (67 C. Străuţ), Stan (70 Pecarov) – Vukasinovic, Jovanovic.

Curtea de Argeş: Pampea – Bier, Ciobanu, Chiricheş, Vlad – D. Rădoi (76 Şerban), Gheorghiţă, Vezan, Constantinescu (73 Dicu) – Răduţ, Itu (40 Szekely).