Cazacu, vicecampion in Romanian Superbike

De C. Onaca
Cătălin Cazacu este doar vicecampionul clasei mari din Romanian Superbike la motociclism, pilotul timișorean ratând câștigarea titlului în ultima etapă, duminică în Grecia. Sportivul celor de la Taifun Racing Team a ocupat un loc inferior rivalului său și s-a clasat al doilea în ierarhia finală.

Timișoreanul Cătălin Cazacu a ratat șanse de a se încorona campion al claseu Superbike 1000 cmc în cea mai puternică competiție românească, Romanian Superbike. Motociclistul în vârstă de 28 de ani s-a clasat pe locul patru în ultima etapă a sezonului, cea de la Serres, în spatele contracandidatului Ionuț Mistode. Rezultat insuficient pentru ca bănățeanul să câștige titlul de campion.

Bucureșteanul avea 4 puncte în fața lui Cazacu înaintea ultimei runde și avea prima șansă la victorie. Timișoreanul nu a reușit să îl depășsească pe rivalul său la Serres și a terminat în spatele acestuia, la 4 secunde, într/o cursă dominată de piloții bulgari Kulev și Markov.

Pentru Cazacu titlul de vicecampion la clasa mare este un rezultat notabil dacă ținem cont că el a făcut pasul în acest an la clasa Superbike 1000 cmc din calitate de dublu campion al clasei Supersport 600 cmc.