Calificare dramatică pentru CSU

Handbaliştii alb-violeţi merg în sferturile Challange Cup, după două meciuri foarte echilibrate cu islandezii de la Fram Reikjavik. Echilibru, tensiune, dar şi spectacol, sunt cuvintele care descriu cel mai bine atmosfera creată la dubla manşă dintre Poli şi Fram, din cadrul optimilor de finală ale Challange Cup.Video  | Poli Izometal, victorie in Challenge Cup 17.02.2008

Prima manşă s-a disputat sâmbătă în Sala Constantin Jude, iar meciul a fost palpitant. Cu o apărare agresivă şi cu un joc combinativ pe extreme, islandezii au condus prima parte a partidei, dar şi la începutul mitanului secund. Alb-violeţii şi-au revenit pe final, asta şi datorită jocului bun a lui Sadoveac şi s-au impus cu 26-24. Returul acestei întâlniri s-a disputat duminică, în aceeaşi locaţie. Oaspeţii au încercat să întoarcă scorul şi până la pauză au avut două goluri avans. fenici în mare formă, a încercat să-şi impulsioneze jucătorii în partea a doua, dar echilibrul s-a păstrat până în ultimul minut.

La scorul de 25-24 pentru Fram, la ultima fază a jocului, islandezii puteau trimite meciul în prelungiri, dar au ratat o lovitură de la 7 metri. Fram a câştigat returul cu un gol diferenţă, dar CSU Poli Izometal merge mai departe cu scorul general de 50-49! „A fost o calificare la limită, un meci greu şi cred că dacă am fi jucat şi în deplasare poate nu ne-am fi calificat. Am avut şi noroc pentru că adversarii au ratat un 7 metri în ultima secundă, însă şi norocul face parte din joc. Nu contează cu cine picăm în sferturi, îi asteptam la Timişoara să câştigam”, a spus căpitanul echipei, Cristi Fenici.

Finanţatorul echipei, Georgică Cornu nu a fost prea entuziasmat de calificare: „Desigur ne bucurăm pentru calificare, dar jocul nostru a lăsat în mai multe momente de dorit. Din această săptămână am putea avea un nou colectiv tehnic, care-l va include însă şi pe actualul antrenor, Eugen Bota”. Un cuvânt şi despre publicul timişorean, care a fost magnific pe durata celor două partide.