Buzăul… călăul!!

13Comentarii
Poli s-a umplut de… noroi la Buzău şi a lăsat gloria echipei locale care merge în sferturile de finală ale Cupei României.

Meci dramatic în Crâng. Pe un teren mai mult de rodeo decât de fotbal, Gloria Buzău şi Poli Timişoara au luptat până la epuizare pentru un loc în „ultimele 8” din Cupă. După o primă repriză „albă”, s-a trecut la lucruri serioase… După un gol anulat lui Arman Karamyan, Poli Ştiinţa a deschis scorul prin Stelian Stancu, în minutul 78, acesta reluând în plasă un balon şutat în primă fază de Artiom karamyan în bara porţii apărate de Mincă. Gloria Buzău a reuşit egalarea la ultima fază a jocului. Gheorghiţă a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă şi Liţu a reluat cu latul din doi metri! Gazdele au preluat conducerea după ce Bunică a transformat, în minutul 107, penaltiul acordat după faultul lui Latovlevici asupra lui Liţu. 5 minute mai târziu, arbitrul Sorin Corpodean i-a eliminat pe Artavazd Karamian (Poli Ştiinţa Timişoara) şi M. Gheorghe (Gloria Buzău), după ce sportivii au confundat fotbalul cu o gală Local Kombat. Timişorenii au reuşit să egaleze, scor 2-2, în minutul 117, atunci când Stelian Stancu (foto) l-a învins pe Mincă printr-un şut frumos la vinclu din afara careului. Au urmat loviturile de departajare, în urma cărora finalista ultimei ediţii a Cupei, a părăsit competiţia. De la punctul cu var au marcat Bunică, Gheorghiţă, Filip, C. Petre şi Guda pentru buzoieni, respectiv Alexa, Raţiu, şi Rusici pentru timişoreni. Unica ratare i-a aparţinut lui G. Bucur. La finalul acestui joc se pot reproşa multe, inclusiv brigăzii de arbitri care au anulat un gol Politehnicii şi care a acordat uşor un 11 metri pentru buzoieni… cert este însă că echipa gazdă a răsturnat din nou calculele hârtiei, la fel ca în campionat şi s-a calificat mai departe. Pentru Poli, Cupa rămâne un vis frumos şi o va urmări doar de la tv…

factbox
Gloria Buzău: Mincă – Doicaru, Tudose (A. Iacob ’51), C. Petre, Jozici, Filip – M. Gheorghe, Gheorghiţă, Liţu, Ioviţă (Guda ’80) – V. Simion (Bunică ’51). Antrenor: Ştefan Stoica.

Poli Ştiinţa: 12. Popa – 3. Rădoi, McKain, Cânu, Latovlevici – Stancu, Alexa, Aliuţă (Rusici ’57), Art. Karamian – Arm. Karamian (Raţiu ’83), A. Cristea (18. G. Bucur ’57). Antrenor: Dusan Uhrin jr.