Blestemul finalurilor de partide

Învinşi în urmă cu două săptămâni de către Gaz Metan cu un incredibil 117-74, în Cupa României, jucătorii orădeni şi-au dorit cu ardoare revanşa în faţa medieşenilor, pentru a demonstra că acel eşec a fost doar un accident.

Din nefericire, deşi au fost foarte aproape de o victorie, baschetbaliştii de la CSM Leonardo au pierdut meciul în ultimele secunde, scorul fiind de 68-67 în favoarea gazdelor.
Întâlnirea a fost deosebit de echilibrată. Orădenii au câştigat prima repriză cu 17-13, iar medieşenii pe cea secundă cu 24-20, rezultatul la pauză fiind egal, 37-37. Gazdele au avut apoi avantaj minim după cel de-al treilea „sfert”, câştigat cu 15-14. Elevii antrenorului Kósa Zoltán au revenit însă în forţă în ultima repriză, conducând cu 67-66 în ultimul minut. Ei au avut posesia mingii la acest scor, când mai erau doar 15 secunde de joc şi se părea că victoria nu le mai poate scăpa.

Din păcate, orădenii au trimis mingea în out, iar gazdele au beneficiat apoi de două aruncări libere, acordate cu destulă uşurinţă la o intervenţie a lui Mandache. Melnic a transformat ambele aruncări, iar scorul a devenit 68-67. Oaspeţii au încercat apoi o aruncare de trei puncte în ultimele secunde, nereuşită însă de Rahiel.

CSM Leonardo a scăpat astfel printre degete o victorie pe care ar fi meritat-o din plin. La fel ca la Sibiu, în prima etapă, orădenii dovedesc că nu ştiu să gestioneze finalurile de meci, care le sunt fatale.

Antrenorul Kósa Zoltán este însă încrezător în viitorul echipei sale. „Am început rău sezonul, pierzând meciurile de la Sibiu şi Mediaş în finaluri dramatice. Echipa este însă în revenire. Intrarea lui Maric s-a simţit în jocul echipei, acesta fiind un adevărat luptător.

Sper să obţinem etapa viitoare prima victorie, în meciul cu West Petrom Arad”, a afirmat Kósa Zoltán.