Bega Danzio merge in finala mica dupa 0-2 cu Satu Mare

De C.O.
Bega Danzio
Bega Danzio
Drum închis pentru BCM Bega Danzio în semifinalele campionatului de baschet feminin. Bănăţencele au pierdut primele două meciuri cu CSM Satu Mare şi au ieşit din cursa pentru un loc în marea finală.

Marţi seara, sătmărencele au rezolvat ecuaţia primei semifinale a Diviziei A câştigând şi meciul doi disputat la Timişoara cu BCM Bega Danzio după ce sâmbătă îşi adjudecaseră şi prima partidă, de pe teren propriu. CSM s-a impus la Sala Constantin Jude cu 81-60 şi a obţinut biletele pentru finala mult aşteptată cu ICIM Arad.

A fost însă o victorie obţinută mult mai greu decât o arată diferenţa celor 21 de puncte de pe tabelă. Gazdele au făcut un meci bun în compania câştigătoarei play-off-ului şi, după 20-23 şi 17-20, la pauza mare erau la doar 6 puncte în spatele adversarei.

Au urmat însă câteva minute slabe pentru fetele lui Dan Ionescu în prima parte a sfertului III, atunci când au avut şansa de a se apropia la două puncte pe tabelă. Şansă ratată şi Satu Mare s-a desprins, până la finalul sfertului punând alte 8 puncte pe tabelă, 11-19. Sfertul final a fost o formalitate, Bega Danzio cedând lupta: 12-19.BCM Bega Danzio: Stoenescu (14), Moroşan (14), Budean (10), Haas (8), Mesaros (5), Alecu (4), Stoiedin (3), Vuksic (2). CSM Satu Mare: Mehmedic (23), Olajuwon (15), Pop (12), Bjork (9), Drake (8), Orosz (8), Băluţă (3), Tellane (3).

Pentru timişorence urmează finala mică, pe care o vor juca în compania lui LMK Sf. Gheorghe pe durata a trei partide. Trupa din Harghita a pierdut cu 2-0 semifinala cu ICIM Arad.