BCM Elba a pierdut la scor

Timişoara – Oboseala de după turneul din China şi din meciurile Cupă, campionat, Europa şi-au spus cuvântul. Gruparea bănăţeană de baschet a pierdut clar în faţa unei noi promovate, Energia Rovinari, 59-38.

Meciul nu s-a anunţat uşor, mai ales că echipa gorjeană, care joacă pe teren propriu la Tg. Jiu a început excelent campionatul şi a produs surpriză în Cupă, după ce a eliminat Sibiul. Totuşi, elevii lui Petricevici nu au fost parcă concetaţi la importanţa jocului fiind clar dominaţi, de la început şi până la final. Formaţia gazdă a controlat jocul din debut dovedindu-se foarte precisă în faza de finalizare. Dovadă în acest sens este statistica, unde elevii lui Theo Evans au avut peste 50% la aruncările din acţiune. De cealaltă parte, Timişoara a exagerat cu aruncările de 3 puncte. Leii din Banat nu au reuşit să se impună în duelurile directe cu jucătorii adverşi, mai bine pregătiţi din punct de vedere fizic. Elevii lui Dragan Petricevic au aruncat de 36 de ori din afara semicercului reuşind să înscrie doar de 9 ori, ceea ce înseamnă un procentaj de 25%. Diferenţa pe tabela de marcaj a fost în continuă creştere pe parcursul primelor 30 de minute de joc, oaspeţii nereuşind să intre în joc. Astfel, în minutul 10 scorul era 20-14, iar la jumătatea meciului scorul era 43-30. Înaintea ultimului act tabela de marcaj din Sala Sporturilor Târgu Jiu arăta 68-45. Scorul final a fost 83-59, gazdele câştigând toate sferturile. La mijlocul acestei săptămâni BCM are un nou meci greu, cu Gaz Metan Mediaş, după care sâmbătă, o deplasare mai uşoară, la Rapid.