BCM Elba a debutat cu dreptul

Timişoara - Sârbii Timişoarei au fost încă o dată peste americanii din Tg. Mureş. Cu un nume nou în primul „5” faţă de anul trecut, Dzambici, titular alături de Velikovici, Markovici, Pesici şi Păltinişanu, dar şi cu o bancă puternică în comparaţie cu sezoanele precedente, BCM a început mai greu meciul.

Mai mult, mureşenii au pornit în forţă demonstrând că au venit în Banat să îşi vândă scump pielea. 0-9 în minutul 3, 8-15 în minutul 6 şi 16-21 după primul sfert. Rezerva Tudosă a impulsonat rapid ofensiva bănăţenilor şi Elba a intrat la conducere pentru prima dată în minutul 15, 27-25. Mureşenii au rămas aproape, dar până la pauza mare, gazdele s-au mai distanţat puţin, 39-35. Fostul jucător al Timişoarei, Attila Vajda schimbă scorul în sfertul trei şi se ajunge din nou la egalitate, 39-39, însă este şi ultimul moment de echilibru, deoarece din acel moment BCM a jucat la un potenţial aproape de cel maxim şi a dominat clar restul de meci. 47-39, 54-48 şi 63-52 după primele 30 de minute, Velikovici reuşind 11 puncte în 300 de secunde. Mureşenii mai au o zvcnire de orgoliu şi s-au apropiat la patru puncte în minutul 35, dar meciul a fost apoi rapid tranşat de legiunea sârbă din Banat. 80-67 şi BCM Elba începe sezonul cu dreptul în faţa unui adversar incomod. „Toţi jucătorii vor să arate ce achiziţii bune sunt, nu suntem singura echipă cu mulţi tineri în lot. A fost primul meci al sezonului, emoţiile nu îi ocolesc nici pe jucătorii mai experimentaţi. Am jucat bine în apărare în faţa unei echipe care în Cupa României a marcat 115 puncte unei forţe a campionatului românesc, Gaz Metan Mediaş. Am vrut să nu primim mai mult de 70 de puncte, ştiam că avem forţă în atac. Cei care au crezut că meciul cu Târgu-Mureş va fi unul de vacanţă s-au înşelat, nu mai sunt jocuri uşoare. Putem să fim fericiţi că am câştigat la o diferenţă mai mare de zece puncte. Dedicăm această victorie domnului Adrian Vermeşan, care şi-a serbat sâmbătă ziua de naştere”, a declarat antrenorul Dragan Petricevici la finalul partidei.