BC Timisoara a reusit cea de-a treia victorie a sezonului

După două deplasări lungi susţinute la campioana Asesoft şi la Mirecurea Ciuc şi terminate fără nicio victorie, Baschet Club Timişoara a reuşit în sfârşit să guste din bucuria succesului.

Echipa lui Dragan Petricevic a reuşit să învingă, duminică, la sala „Constantin Jude”, formaţia Politehnica Iaşi. Succesul a fost al treilea din acest sezon, după cele cu Braşovul şi cu CS Otopeni. Baschetbaliştii timişoreni s-au impus cu scorul de 83 – 69. Pe reprize a fost 22 – 11, 14 – 16, 27 – 16, respectiv 20 – 26.

Meciul nu a fost unul deloc uşor pentru gazde, moldovenii au avut o revenire spectaculoasă pe final. BC Timişoara nu a reuşit să păstreze avantajul lejer, de 20 de puncte, obţinut în al treilea sfert. Ieşenii au reuşit un număr de nu mai puţin de 26 de puncte în ultima parte a meciului!

Din fericire pentru echipa gazdă meciul s-a încheiat, în caz contrar am fi putut fi martorii unei răsturnări spectaculoase a rezultatului. Cel mai bun marcator al echipei Timişoarei a fost Miceta. El a reuşit 20 de puncte, a urmat Păltinişanu, cu 14 puncte şi Nenad Markovic, cu 10 puncte.

UPDATE. Fetele de la Bega Danzio au învins fără emoţii

Acest sfârşit de săptămână a fost, cu siguranţă, unul al baschetului timişorean. Echipierele formaţiei de baschet feminin BCM Bega Danzio Timişoara s-au impus, fără emoţii, în ultima partidă de campionat din seria Nord-Vest a primei ligi a baschetului feminin românesc. Cu o singură repriză pierdută, fetele nu au avut prea multe emoţii. La finalul întâlnirii scorul înscris pe tabela de marcaj arăta 70 – 39 în favoarea gazdelor. Pe reprize a fost 18 – 11, 24 – 9, 6 – 12, respectiv 22 – 7. Cele mai multe puncte au fost reuşite de aceeaşi Ancuţa Stoenescu. Ea a marcat 24 din cele 70 de puncte reuşite de Bega Danzio în această partidă. Următoarea pe lista marcatoarelor a fost Corina Moroşan. Ea a marcat 12 puncte, fix jumătate din cele reuşite de colega ei. În următorul meci al campionatului, ultimul al turului, BCM Bega Danzio va juca în deplasare, la Universitatea Cluj. În acest moment, Bega Danzio are şapte puncte adunate în clasament şi ocupă locul 4.