BC SCM Timisoara obtine victoria in ultimele secunde ale meciului cu Craiova

© Foto: arhiva
BC SCM Timişoara a avut nevoie de ultimele secunde ale meciului pentru a se putea impune în faţa celor de la SCM U Craiova. Scorul final a fost realizat de Komatina, cu două aruncări libere, cele două puncte făcând şi diferenţa: 62 – 60.

Baschetbaliştii timişoreni au tras din greu pentru a obţine victoria, marţi seara, în partida de campionat de acasă, cu SCM U Craiova. A fost un meci echilibrat, cu cele două echipe jucând de la egal la egal, cu un număr relativ mic de puncte înscrise. Până la pauza mare a fost 33 – 33, după ce primul sfert a fost al gazdelor, cu 16 – 15, iar al doilea al oltenilor, cu 18 – 17. Timişoara s-a aflat în frunte, dar diferenţa de şapte puncte nu a putut fi menţinută.

Jumătatea secundă a debutat bine pentru timişoreni, aceştia au intrat în repriza a patra cu un plus de trei puncte, 52 – 49. Ultimele minute ale meciului aveau să fie extrem de tensionate. BCT a avut victoria în mână, a condus cu 60 – 57, dar Craiova a reuşit să egaleze. Salvarea Timişoarei a fost, cu câteva secunde înainte de final, Komatina, care fiind faultat primeşte două libere şi înscrie. Craiova atacă, dar ratează şi meciul se încheie cu victoria muncită a gazdelor.

Cel mai bun marcator al BC SCM Timişoara a fost din nou Jeremic, de această dată cu 18 puncte, fiind urmat de Komatina, cu 17 puncte, şi Diaz cu 8.