BC SCM Timisoara invinge Iasiul intr-o noua partida lejera

Reactualizat la:
2Comentarii
© foto: Cornel Putan
BC SCM Timișoara a avut un meci relativ ușor în disputa cu cei de la CS Politehnica Iași. Bănățenii au depășit suta de puncte, la fel ca și în restanța cu Timba, învingând cu 109 – 73.

Elevii lui Tudor Costescu își continuă parcursul bun din campionat, învingând la Sala „Constantin Jude” formația Politehnica Iași. Avantajul gazdelor s-a văzut încă de la început, primul sfert le-a oferit deja un avantaj lejer: 35-17. Plusul de pe tabelă crește în continuare și la pauza mare se intră cu un 60 – 35 care spune totul despre cum a decurs situația în teren.

Nici partea a doua a partidei nu aduce nimic spectaculos în jocul oaspeților, iar cu zece minute înainte de final era deja 82 – 50. Ultimul sfert mai adaugă peste 20 de noi puncte la zestrea deja semnificativă deținută de timișoreni și se termină cu 109 – 73.

Jeremic și Diaz au adunat nu mai puțin de 18 puncte pentru gazde, în timp ce un singur jucător de la ieșeni, Balogun, a reușt 29 din totalul de 73 de puncte.