BC SCM Timisoara bate la Galati si urca spre varful clasamentului, Timba pierde acasa cu Steaua

© Meciul de baschet dintre BC SCM Timisoara si CSU Sibiu, din Liga Nationala de baschet masculin, la sala Constantin Jude din Timisoara vineri 10 februarie 2017. SEBASTIAN TATARU / MEDIAFAXFOTO
Cele două formații de baschet masculin ale Timișoarei au avut evoluții diferite în meciurile desfășurate. Dacă BC SCM Timișoara a bătut acasă la o formație cotată mai slab, la Galați, Timba a fost învinsă pe teren propriu de Steaua.

BC SCM Timișoara ajunge la același număr de puncte ca și cei de la U BT Cluj, după ce sâmbătă seara a învins la Galați, cu 83 – 73. Probleme pentru bănățeni au fost doar în prima parte, ulterior misiunea lor devenind mult mai ușoară. La pauză era 23 – 16, iar avantajul a urcat constant până spre final, când rezultatul a fost clar favorabil oaspeților, la o diferență de zece puncte, după ce se ajunsese la un moment dat și la 20 de puncte. Jeremic a fost cel mai bun marcator, cu 18 puncte.

„A fost un meci foarte greu, dar anticipam că așa va fi, dar este important că ne-am impus. Pe hârtie poate părea un succes ceva mai facil, însă Galațiul este un teren foarte greu, unde doar o echipă a mai reușit să se impună, sezonul acesta. Impresia aceasta vine din faptul că ne-am făcut foarte, foarte bine treaba. Sunt foarte mulțumit de modul cum echipa începe să reacționeze. Îmi pare rău că am avut unele moment de ezitare în ultimele minute, ceea ce a făcut ca diferența să scadă, dar victoria nu a fost pusă în pericol niciun moment. Constanța noastră în faza de atac, dar mai ales în apărare, unde le-am oprit de cele mai multe ori cu succes principalele arme ofensive, a făcut să ne desprindem în sfertul al doilea și apoi să controlăm meciul”, a declarat Tudor Costescu, antrenorul BC SCM Timișoara.

Cea de-a doua reprezentantă a baschetului timișorean în prima ligă nu a avut succes în ultima etapă. Pe teren propriu, sâmbătă seara, formația a fost învinsă de Steaua, cu un scor extrem de clar: 84 – 62. Cu un lot părăsit de tot mai mulți componenți, Timba nu a avut prea multe șanse împotriva unui adversar aflat pe un loc net superior în campionat. Timișorenii și-au asigurat victoria doar în primul și ultimul sfert, Steaua fost mai bună în celelalte două, iar diferența acumulată le-a permis victoria la o diferență confortabilă. Naylor a fost marcatorul zilei, cu 17 puncte reușite.