Baschetbaliştii timişoreni îşi continuă drumul către titlul naţional

3Comentarii
Au obţinut calificarea la Sibiu. Jucătorii de la Baschet Club Municipal Elba Timişoara au reuşit să învingă CSU Atlassib Sibiu în meciul cinci, decisiv, al play-off-ului campionatului naţional.

Deşi întâlnirea s-a desfăşurat în sala Transilvania din Sibiu, elevii lui Dragan Petricevic au reuşit să învingă, scorul final fiind de 78 – 75. În acest fel, scorul general al întâlnirii a fost de 3 – 2 în favoarea timişorenilor, şi echipa continuă cursa spre titlul naţional.

Elba a pornit meciul mai bine decât în oricare dintre partidele precedente, ajungând să conducă, scorul înregistrat după primele şapte minute fiind de 22 – 1. Sibiul a reuşit primul coş din acţiune doar în minutul 8. partida s-a echilibrat în repriza a doua, scorul fiind la pauză 41 – 29. Aşadar, un avantaj consistent pentru Elba. Echipa a revenit la vechile metehne şi a jucat destul de slab în partea a doua a meciului. Atlassib s-a apropiat periculos, scorul a ajuns la 50 – 51. Prestaţia bună a lui Milos Pesic a reuşit să readucă avantajul de partea oaspeţilor, el fiind dublat de Dzambic, care a marcat două lovituri de trei puncte consecutive.

Deşi Sibiul a încercat să preia conducerea pe tabela de marcaj, avantajul luat de Elba în prima parte a întîlnirii a contat decisiv, iar partida s-a încheiat cu scorul de 78 – 75 în favoarea bănăţenilor. Aşadar, BCM Elba va juca în continuare pentru obţinerea titlului naţional, după ce a câştigat şi Cupa României.