Baschetbaliştii ne-au ţinut din nou cu sufletul la gură, 98-94

Ca de obicei, meci de baschet de infarct, sâmbătă seara, în sala „Constantin Jude”. BCM Elba Timişoara a reuşit să se impună, la capătul unei partide electrizante, care a avut nevoie de o repriză de prelungiri, în faţa echipei CS Otopeni, una dintre puţinele echipe care a reuşit să-i învingă pe „leii din Banat” în acest campionat.

Destul de apropiate valoric, cele două formaţii au oferit celor peste o mie de spectatori un spectacol total. Echilibrul s-a văzut încă din startul jocului, la capătul primului sfert consemnându-se egalitatea la 20, după ce timişorenii luaseră, în primele minute, un avantaj de cinci puncte. Puşi serios în gardă, Pesici şi compania păreau că vor reuşi să tranşeze soarta partidei în cel de-al doilea sfert. Au fost zece minute în care timişorenilor le-a ieşit aproape totul: aruncările de trei puncte, combinaţiile sub panoul advers, recuperări ofensive şi defensive. La pauza mare, elevii lui Dragan Petricevici aveau un avantaj de şapte puncte, pe care şi l-au consolidat şi chiar depăşit în sfertul al treilea. În ultimul sfert a urmat o cădere obişnuită în jocul bănăţenilor, iar „aviatorii” au revenit periculos, minut cu minut. Au egalat, şi au ajuns şansa victoriei în ultimele secunde, dar sirena a sunat la 89-89! A urmat o repriză decisivă de prelungiri, şi purtaţi de public, bănăţenii s-au impus cu 98-94. S-au remarcat de la echipa gazdă Milos Pesici, care şi-a revenit după meciul mai puţin reuşit de la Tg. Mureş şi a adus echipei 28 de puncte. Conducătorul Rade Djambici a marcat şi el bine, 23 de puncte, iar căpitanul Dan Păltinişanu a reuşit 17. De la oaspeţi, pivotul Bojan Obradovici a înscris 18 puncte, fiind coşgheterul echipei sale. Pentru timişoreni, urmează o deplasare grea, la Tg. Jiu, unde BCM Elba va juca în turul Cupei României cu Energia Rovinari.