Baschetbaliştii, învinşi în ultima repriză

CSM Leonardo a pierdut cu 85-68 la Sibiu, dar a condus cu 10 puncte până în minutul 34.

Echipa orădeană a debutat cu un eşec în noua ediţie de campionat, fiind învinsă în deplasare de CSU Atlassib Sibiu, cu scorul de 85-68 (21-20, 20-24, 15-17, 29-7). Eşecul era de aşteptat, CSU Atlassib fiind una dintre echipele redutabile în sezonul trecut.

Cu toate acestea, baschetbaliştii orădeni au fost foarte aproape de o nesperată victorie, deţinând iniţiativa pe tabela de marcaj până în ultima repriză. Mai mult chiar, CSM Leonardo a condus cu zece puncte diferenţă în minutul 34, moment în care gazdele s-au dezlănţuit, reuşind să întoarcă soarta partidei şi să se impună la o diferenţă neconformă cu realitatea de până atunci din teren.
Baschetbaliştii orădeni au înregistrat o cădere inexplicabilă în ultimele minute, pe fondul presingului agresiv aplicat de gazde.

Mandache şi Rahiel au pierdut mingi în momente decisive ale jocului din ultima repriză, sibienii reuşind să se apropie la un singur punct. În continuare, arbitrii au acordat un fault tehnic pentru Djordjic, după care CSU Atlassib s-a instalat la conducere, detaşându-se decisiv pe tabelă. Punctele echipei noastre au fost realizate de: Djordjic 25, Rahiel 17, Bilbija 10, Nicoară 6, Mandache 3, Viciu 3, Colesnicov 2, Apostol 2.

„Am condus până în ultima repriză, în care am avut, din păcate, o cădere inexplicabilă. Am pierdut pe final de meci, deşi am fost aproape de un rezultat bun. Ne aşteaptă un meci la fel de dificil şi la Mediaş. Sperăm ca la meciul cu Gaz Metan să îl avem şi pe Nemanja Maric, care nu a obţinut viza în timp util”, ne-a declarat antrenorul CSM Leonardo, Kósa Zoltán.