Au transpirat pentru victorie

2Comentarii
Timişoara - Meciul de la Târgovişte, dintre BC, una dintre codaşele primei ligi de baschet şi BCM Elba Timişoara, una dintre revelaţiile turului, părea dezechilibrat.

Timişorenii au aleragt 40 de minute pentru victorie, şi în cele din urmă au obţinut-o, chiar dacă au tremurat serios. Gruparea pregătită de Dragan Petricevici, cel mai bun antrenor străin din România, a început excelent meciul, conducând încă din debut, 8-2 în minutul 6 şi 19-11 după primul sfert, Pesici dominând clar lupta de sub panouri. Gazdele au revenit însă încet-încet în luptă şi o dată cu finalul primei reprize au reuşit să egaleze, 32-32. Revenirea echipei din judeţul Dâmboviţa s-a simţit şi în sfertul trei, astfel că după 30 de minute, Târgovişte conducea cu 59-57. Ultimele 10 minute au fost dramatice, gazdele erau în avantaj cu trei minute înainte de final, 68-67, dar Elba a demonstrat că este o echipă, din toate punctele de vedere, şi s-a impus încă o dată pe final, 78-72. Timişorenii sunt pe locul doi în clasament, la egalitate de puncte cu campioana ultimelor 5 ediţii, Asesoft Ploieşti, şi mai are de disputat doar două jocuri în acest tur: sâmbătă, acasă cu Braşovul şi săptămâna viitoare în derbiul campionatului la Ploieşti.