Au supraîncălzit „garnitura”

Calor a depăşit clar divizionara B CFR Timişoara în cadrul turului III al Cupei României.

AS Calor a confirmat forma bună din campionat şi în Cupa României, învingând clar, CFR Timişoara, o fostă finalistă a competiţiei. Elevii lui Tavi Roşca s-au impus cu 4 – 2, însă la pauză conduceau deja cu 3 – 0. Trupa oaspete, pregătită de „părintele” Sdrobiş, nu a pus mare preţ pe această competiţiei, fiind eliminată după primul joc. Auxerre Lugoj a demonstrat şi ea că este în formă şi a trecut clar lângă Pădurea Verde de UMT, 3 – 0, Pecarov reuşind o „dublă”.

„UMT-ul a jucat mai mult cu juniorii, iar elevii mei au respectat sarcinile de joc”, a declarat la finalul întâlnirii antrenorul Cosmin Petruescu. Cea mai interesantă întâlnire s-a disputat în Ronaţ, acolo unde Girocul a întâlnit Poli II, o echipă întărită cu jucători de la prima echipă. „Mânjii” lui Ghiţă Chimiuc au condus cu 2 – 0 mult mai titratul adversar (goluri Raţiu şi Enciu) până în prelungirile jocului.

Mircea Oprea şi-a intrat apoi în rol în minutule 92 şi 94, când a marcat din penalti, apoi cu o lovitură de cap. Partida a intrat în prelungiri şi acelaşi Oprea a înscris, tot în urma unei lovituri de pedeapsă. Gazdele au acuzat pe bună dreptate arbitrajul, însă gruparea alb-violetă a mers mai departe.