Au „sistat” gazul

MEDIAŞ – Elba şi-a luat revanşa pentru înfrângerea din tur de la Mediaş, şi a învins după un meci echilibrat cu 87-80. În prima parte a campionatului, „găzarii” s-au impus în prelungiri, cu largul concurs al arbitrilor.

Sâmbătă seara, echipa din judeţul Sibiu a vrut să repete isprava, însă timişorenii nu au fost de acord. Partida a fost tensionată şi înaintea ultimului sfert, timişorenii au intrat în avantaj, la doar un coş diferenţă. În ultimele 10 minute, bănăţenii s-au concentrat mai bine în faza defensivă şi au punctat când a fost nevoie, astfel că au obţinut o victorie fără dubii. Păltinişanu a fost excelent sub cele două panouri (23 puncte), Marjanovici, imperial din afara careului (23), iar Pesici (foto), omul decisiv (22). De cealaltă parte, Hughes a fost coşgheterul oaspeţilor cu 23 de puncte. Elba a urcat din nou pe locul trei şi speră să termine sezonul regulat în primele patru formaţii.