Au părăsit podiumul

3Comentarii
M. Popa
M. Popa
TIMIŞOARA – Poli Timişoara a pierdut pentru a cincea oară în acest sezon la Iaşi, rămânând în afara primelor trei locuri în clasamentul Ligii I. | Video 1-0  | 1-1 Video | 2-1 Video

Lipsiţi de aportul lui Artiom Karamian şi Dan Alexa, timişorenii nu au găsit cele mai bune soluţii pentru a câştiga în faţa moldovenilor. În prima parte a jocului alb-violeţii au avut o evoluţie jalnică.

Fotbaliştii timişoreni au trecut cu greu de mijlocul terenului, ieşenii controlând în totalitate jocul. În aceste condiţii a picat şi golul ieşenilor, înscris în minutul 10 de Ionuţ Bâlbă, un atacant abonat să înscrie în poarta Politehnicii Timişoara. Marian Aliuţă, titularizat de Dusan Uhrin, a făcut din nou figuraţie pe teren fiind cel mai slab jucător de la Poli.

Poli Timişoara a făcut o a doua repriză mai bună, când a şi înscris golul de onoare prin Dejan Rusic, în minutul 52, dintr-o pasă excelentă venită de la Gigel Bucur. A fost momentul în care jucătorii timişoreni au început să spere din nou la victorie. Bucuria nu a durat nici 10 minute, pentru că plăieşii lui Ionuţ Popa au înscris în poarta tizului său prin Kalai. Următoarele 30 de minute au fost dominate de timişoreni, care au ratat nepermis de mult, campion fiind Gigel Bucur, atacantul minion neputând să înscrie nici când a ajuns faţă în faţă cu portarul ieşenilor.

Insuccesul de la Iaşi i-ar putea lăsa pe fotbaliştii antrenaţi de Dusan Uhrin fără prima de 12.000 de euro promisă de conducerea clubului după rezultatele din partidele cu Steaua şi Dinamo.