Au „murit” frumos

Timişoara – Handbaliştii de la CSU Poli nu şi-au putut bucura suporterii cu o nouă surpriză, în ultimul meci din acest tur disputat pe teren propriu.

Elevii lui Nedelko Vuckovici au jucat de la egal la egal cu „marinarii” constănţeni, însă când a fost nevoie, oaspeţii au forţat şi au obţinut în cele din urmă o victorie logică. Bănăţenii aveau speranţe la un rezultat mare în primele 20 de minute de joc, când aveau un avantaj de două goluri, 10-8, însă constănţenii au forţat pe finalul reprizei şi au întors scorul, 10-15, asta şi datorită jocului foarte bun al extremelor Toma şi Sabou. În partea a doua, Poli a încercat să ţină cât mai aproape de adversar şi în mare măsură a reuşit, chiar dacă la un moment dat nu s-a mai pus problema învingătorului. HCM s-a impus meritat cu 27-24 şi este foarte aproape de titlul neoficial de campioană de iarnă. Pentru timişoreni jocul din acest week-end de la Piteşti este mult mai important şi de el depinde clasarea grupării alb-violete în prima jumătate a clasamentului. Remarcăm de la Poli pe tânărul Şimicu, jucător ce a făcut un meci bun, marcând şi 5 goluri, dar şi atitudinea publicului care l-a primit în aplauze pe „marinarul” Sadoveac, golgheter ani buni la echipa timişoreană.