Au luat tot aurul

Aur la badminton
TIMIŞOARA – Badmintoniştii timişoreni pregătiţi de Corina Dan şi Ştefan Nyari au dominat categoric prima etapă a Naţionalelor. Recent, Bucureştiul a fost gazda primei etape de campionat naţional la badminton -“Memorial Rotatru”-…

TIMIŞOARA – Recent, Bucureştiul a fost gazda primei etape de campionat naţional la badminton -“Memorial Rotatru”-, organizată de Clubul Sportiv Şcolar Nr.6 pentru juniorii de 11 şi 13 ani.

La această competiţie au fost prezenţi sportivi de la 9 cluburi din: Botoşani, Bucureşti, Câmpina, Craiova, Galaţi, Oneşti şi Timişoara.

La categoria de 13 ani s-a luat startul la toate cele 5 probe: simplu baieţi si fete, dublu băieţi şi fete şi dublu mixt. Sportivii de la CSS 1 Timişoara, au monopolizat competiţia şi urcat de cinci ori pe cea mai înaltî treaptă a podiumului, adjudecându-şi toate medaliile de aur şi toate cupele oferite de organizatori.

Astfel la simplu fete s-a impus Sabina Bulat, iar la băieţi, Dan Ilin, în timp ce un alt sportiv timişorean, Eduard Dusnoki s-a clasat pe trei.

La dublu fete s-a impus din nou Sabina Băluţ care a făcut pereche cu Tania Rusu din Oneşti. Finala la dublu băieşi s-a disputat între timişoreni: Dan Ilin (CSS) împreună cu Alexandru Blăniţă (Oneşti), s-a impus în faţa lui Edi Dusnoki (CSS) şi Arcadie Mârtan (Bucureşti).

În fine, la dublu mixt, timişorenii Dan Ilin şi Sabina Băluţ s-au clasat din nou pe prima poziţie, în timp ce Eduard Dusnoki şi Andra Olariu şi-au adjudecat a treia poziţie.

O menţiune specială pentru Andra Olariu, în vârstă de numai 9 ani, care s-a clasat pe un binemeritat loc 5 la simplu fete, la categoria 11 ani, unde s-au intrecut 23 de sportive. „Rezultatele au fost peste aşteptări.

Sportivii noştri au dominat clar competiţia şi ne punem speranţe şi pentru competiţiile viitoare”, ne-a declarat antrenorul Ştefan Nyari.