Au învins pe Dinamo!

5Comentarii
Pasa proastă prin care au trecut handbaliştii de la Poli Izometal Timişoara pare să fi trecut. Elevii antrenaţi (până când nui se ştie) de tehnicianul Eugen Bota au reuşit aseară în faţa a 2000 de spectatori o victorie nesperată, în faţa rivalei de moarte Dinamo Bucureşti.

Condusă la pauză cu două goluri 12-14, alb-violeţii au revenit spectaculos în faţa câinilor şi au reuşit pe final să-i îngenuncheze pe bucureşteni: 27-25. Ca şi în dubla cu islandezii de la Fram, din Cupa Chellenge, omul numărul unu al timişorenilor a fost extrema dreaptă Marius Sadoveac, autor a 13 reuşite. În urma acestui rezultat, Poli a scapat, pentru moment de zona fierbinte a clasamentului, urcând pe locul 10. Peste numai doua zile la Timisoara va sosi campioana HCM Constanta.

Antrenorul Eugen Bota s-a declarat mulţumit de modul în care elevii săi au abordat partida. „Noi suntem echipa tuturor surprizelor, facem şi meciuri catastrofale, şi meciuri minunate. Astăzi nu am ce să le reproşez jucătorilor, toţi au dat tot ce au putut astăzi. Nu pot să evidenţiez pe cineva, pentru că au arătat a echipă, şi aşa aş vrea să fie tot timpul”, a declarat Bota. „Acesta este un campionat adevărat, în care meciurile se joacă până pe final, nu să fie clar de la început cine va câştiga. Astăzi a fost un meci aşa cum trebuie să fie în tot campionatul românesc”, a mai spus antrenorul timişorenilor.

DECLARAŢII:

Una e să joci acasă, alta e să joci în deplasare. Suporterii îţi dau aripi pe ultimele minute şi, în plus, îi termină pe adversari. Publicul a fost minunat astăzi.
Eugen Bota, antrenor Poli Izometal

Aveam mare nevoie de puncte, pentru că nu stăm bine în campionat, şi sperăm ca de acum să urcăm şi în clasament.