Au invins liderul!

3Comentarii
Ceea ce nu a reusit nici o echipa din Liga 1 timp de 7 luni de zile a reusit Poli Timisoara duminica seara. Banatenii au castigat in fata lui CFR Cluj cu 1-0, gratie unui gol superb reusit de rezerva Aliuta in minutul 89. A fost prima infrangere a ardelenilor din acest campionat, iar lupta pentru titlu este deschisa in 2008!

Prima repriza a fost dominata cap-coada de liderul Ligii 1, CFR Cluj, care a inceput printr-o mare ratare a lui Panin, al carui sut din interiorul careului a trecut mult pe langa poarta lui Marius Popa (4).

Trei minute mai tarziu, Fabbiani a profitat de o greseala a lui Mckain centrand in fata portii timisorene, insa Popa a respins in corner. Cea mai mare ocazie a avut loc in minutul 16, atunci cand Eugen Trica a nimerit stalpul portii banatene din lovitura libera.

“Capcaunul” Fabbiani a mai ratat o sansa, in minutul 30, sutul sau din 14 m fiind respins exemplar de Popa, aflat in mare forma. Acelasi Popa, in ultimul minut al primului act, a salvat-o pe Poli de la un gol dupa ce a respins devierea usoara a lui Didi din fata portii.

Banatenii au inceput tare repriza a doua – Karamyan a centrat din corner, Rusic a reluat cu capul, dar pe centrul portii, Nuno Claro a respins pana la nigerianul Abiodun care a fost oprit de fundasii Clujului.

Fabbiani, in minutul 62, a fost foarte aproape de gol, mingea lovita cu capul din centrare lui Trica trecand la o palma peste transversala. Dupa ce Luchin a trimis cu capul direct la Nuno Claro din pozitie ideala, Semedo a pornit pe contraatac, Pantilimon a riscat iesirea la 30 m de poarta proprie si a evitat un gol ca si facut.

Cu trei minute inainte de final, Dusan Uhrin jr. a facut o mutare inspirata: Aliuta in locul lui Abiodun. Ex-stelistul si-a intrat imediat in rol, doua minute mai tarziu, cand a driblat doi ceferisti in marginea careului si a finalizat cu un sut splendid direct in plasa portii CFR-ului, care se afla la primul insucces din acest sezon de Liga 1.

In cele 18 meciuri disputate in Liga I inaintea partidei de duminica, CFR Cluj obtinuse 14 victorii si inregistrase patru remize si era singura echipa neinvinsa din campionat.

La pauza meciului, portarul de la Poli Stiinta Timisoara, Marius Popa, a fost inlocuit cu Costel Pantilimon, dupa ce s-a accidentat in prima repriza.
In minutul 55 al partidei, atacantul Didy, de la CFR Cluj, a parasit terenul accidentat, el fiind inlocuit cu Antonio Semedo. Didy s-a accidentat la genunchiul stang, dupa un fault comis tot de el asupra lui Gabriel Torje. Didy a primit ingrijiri medicale la marginea terenului si a fost transportat pana la tunelul de acces la vestiare cu una dintre ambulantele prezente la stadion, el avand genunchiul bandajat cu o punga de gheata.

Inainte de inceperea meciului, jucatorii de la Poli Stiinta Timisoara s-au fotografiat alaturi de presedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Muresan, in dreptul uneia dintre bancile de rezerve.

Conducerea clubului Poli Stiinta le-a promis jucatorilor prime de victorie de cate 25.000 de euro, in timp ce fotbalistii de la CFR Cluj au avut promisi pentru un succes la Timisoara cate 10.000 de euro.

La meci au asistat 15.000 de spectatori, intre care 300 de sustinatori ai formatiei CFR Cluj.

Suporterii timisoreni au afisat un banner cu mesajul “In 89 parintii au murit, dar securistul Dragomir sa nu fie jignit?”. Un alt banner al timisorenilor a fost “CFR simbol al Clujului? Alo, trezirea!”

Duminica, presedintele Comitetului Director de la Poli Stiinta Timisoara, Gheorghe Chivorchian, a participat, impreuna cu galeria echipei banatene la un mars de comemorare a victimelor evenimentelor din decembrie 1989. Inainte de meci s-a tinut un moment de reculegere in memoria acestora.

Poli Stiinta: 12. Popa (1. Pantilimon ’46) – 16. Luchin, 23. Canu, 4. McKain, 27. Latovlevici – 28. Stancu, 31. Abiodun (7. Aliuta ’86) 5. Alexa, 77. Artiom Karamiam – 25. Torje (15. A. Cristea ’90+3), 19. Rusici. Antrenor: Dusan Uhrin.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 20. Cadu, 27. Sousa, 4. Panin – 10. Trica (14. Minteuan ’86), 25. Andre Leao, 19. Culio, 31. Dani – 29. Didy (16. Semedo ’56), 23. Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone.

Cartonase galbene: Canu ’71 / Dani’ 50, Cadu ’69

Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Alexandru Tudor (central), Marcel Savaniu, Eduard Dumitrescu (asistenti) si Victor Berbecaru (rezerva). Observatorii intalnirii au fost Alexandru Boc si Marcel Lica.